Tablica upamiętniająca harcerzy Szarych Szeregów

 Kiepura
ul. Smutna 5
Kościół Św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu

W 1938 r. instruktorki harcerskie z Sosnowca przeszły szkolenia medyczne na specjalistycznych obozach. Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej ogłoszono Pogotowie Harcerskie. Harcerzy i harcerki kierowano na przeszkolenie sanitarne i obrony przeciwlotniczej. Zorganizowano służbę obserwacyjną i patrolową. Wojenne Pogotowie Harcerzy zorganizowało na terenie Sosnowca-Niwki 6 punktów służby obserwacyjno-meldunkowej. Punkty owe (wyposażone w aparaty telefoniczne i lornetki) były częścią systemu wykrywania przeciwlotniczego naszego kraju i dobrze zdały egzamin podczas kampanii wrześniowej. Posterunki (m.in. na dachu najwyższego budynku na Niwce) działały do 3 września 1939.
W Pogotowiu Wojennym biorą udział również harcerki. Ponad 30 z nich bierze udział w kopaniu rowów przeciwlotniczych. Harcerki sosnowieckie pomagają w zaopatrzeniu przechodzących żołnierzy i uchodźców w jedzenie i wodę. Po rozpoczęciu wojny pomagano Polaków wysiedlonych z Gdyni i Wielkopolski, działając oficjalnie w Organizacji Czerwonego Krzyża, prowadząc kuchnię, pomagając w ukryciu żołnierzy polskich, którym udało się zbiec z niemieckich obozów jenieckich, innym w znalezieniu pracy zabezpieczając przed wywiezieniem na roboty do Niemiec.
8 grudnia 1939 r. zawiązała się pierwsza tajna Komenda Zagłębiowskiej Chorągwi w składzie:: W styczniu 1940 r. nawiązano kontakt z Komendantem Okręgu ZWZ ppłk. Henrykiem Kowalówką. W uzgodnieniu z Naczelnikiem „Szarych Szeregów” hm. Mieczysławem Łętowskim ps. „Nowak”, Chorągiew podzielono na 9 hufców, w tym funkcjonujący w Sosnowcu, kryptonim „Hałda”.
Stałym punktem kontaktowym i kwaterą przyjezdnych było mieszkanie phm. Zygfryda Ziembińskiego przy ul. Mazowieckiej 7a , w Sosnowcu, które stanowiło jednocześnie siedzibę Komendy Chorągwi.
Charakterystyka działalności: Od 1943 r. Komenda Zagłębiowskiej Chorągwi utrzymywała stały kontakt z dowódcą okręgu ZWZ-AK ppłk. Zygmuntem Janke „Walter” oraz z batalionem Hardego.
W lipcu 1944 roku, powstaje pomysł stworzenia kompanii bojowej zagłębiowskich "Szarych Szeregów" w związku ze zbliżającą się akcją "Burza". W związku z nieoczekiwanymi postępami frontu pomysł ten nie zostaje zrealizowany.
17 stycznia 1945 roku, w dniu wyzwolenia z hitlerowskiej okupacji Warszawy, "Szare Szeregi" wychodzą z podziemia tworząc na powrót Związek Harcerstwa Polskiego.
W latach 1939-45 na wieczną wartę odeszło ok. 150 zagłębiowskich harcerzy, w tym: Zdjęcia
Komendanci Zagłębiowskiej Chorągwi Szarych Szeregów
 Kiepura
Zygmunt Korek 1939 - 1941

 Kiepura
Edward Nowak 1941 - 1943

 Kiepura
Roman Korek 1943 – 1945

Piśmiennictwo
  1. https://silesion.pl/sosnowiec-upamietniono-zolnierzy-antykomunistycznego-podziemia-10-09-2017
  2. http://sosnowiec.online/katownia-dwoch-totalitaryzmow-przy-rondzie-zaglebia-dabrowskiego/
  3. http://www.stalinizmwpolsce.com/Sosnowiec.html
  4. http://twojezaglebie.pl/sosnowiecka-katownia/
  5. http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/sosnowiec/g/tablica-upamietniajaca-ofiary-ub-wisi-juz-na-kamienicy-przy-ul-ostrogorskiej-w-sosnowcu-zdjecia,12473777,25520479/
  6. https://docplayer.pl/13561511-Zaglebiowska-choragiew-szarych-szeregow-ul-barbara-w-sosnowcu.html