Kwatera Legionistów - A5

Ignacy August Boerner
Szlak Pamięci
Powazki Stare
Położenie grobu: Rząd 7 Miejsce 14

Ignacy August Boerner (ur. 11 sierpnia 1875 w Zduńskiej Woli, zm. 12 kwietnia 1933 w Warszawie) – inżynier mechanik, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy, członek PPS, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego.
Był m.in. komendantem Okręgu Radomskiego Polskiej Organizacji Wojskowej, a później dowódcą 5 pułku saperów w Krakowie. W 1929 został ministrem poczt i telegrafów w rządzie Kazimierza Świtalskiego. Pozostawał nim do grudnia 1930 w kolejnych rządach: Kazimierza Bartla, Walerego Sławka i Józefa Piłsudskiego. Od 4 grudnia 1931 do 13 kwietnia 1932 był ponownie ministrem poczt i telegrafów w drugim rządzie Sławka i w rządzie Prystora, pozostawał nim do końca życia.
Szczegóły

Karol Antoni Maszkowski
Szlak Pamięci
Powazki Stare
Położenie grobu: Rząd 5 Miejsce 17

Karol Antoni „Zyndram” Maszkowski, właśc. Karol Maszkowski (ur. 26 maja 1868 we Lwowie, zm. 24 lub 25 marca 1938 w Warszawie) – polski malarz i pedagog, witrażysta, projektant wnętrz, scenograf.
W składzie Legionów Polskich walczył w bitwach pod Borzechowem i Jastkowem oraz nad Stochodem, pod Kostiuchnówką, Jabłonką, Kuklami i Czartoryskiem. Pod koniec służby wojskowej był rotmistrzem Wojska Polskiego.
Od 1925 roku przez trzynaście lat był dyrektorem Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu.
Na podstawie jego rysunków w roku 2014 roku została wykonana rekonstrukcja sklepienia synagogi w Muzeum Historii Żydów POLIN Polskich.
Szczegóły

Pomnik Czterech Poetów Legionistów, tzw. Kaniowszczyków
Szlak Pamięci
Powazki Stare
Położenie pomnika: Rząd 1 Miejsce 10

Walczyli w II Brygadzie Legionistów dowodzonej przez płk. Józefa Hallera.
Szczegóły