Stefan Brzoza (ur. 18 czerwca 1950, zm. 17 stycznia 1985) – polski pieśniarz uliczny, działacz opozycji antykomunistycznej, uczestnik demonstracji studenckich i kolportażu prasy niezależnej. Kilkakrotnie zatrzymywany przez milicję, między innymi za bójkę z zomowcami.
Stefan Brzoza walczył z komunistycznym państwem, dopóki starczyło mu sił. Ciężko przeżył śmierć Grzesia Przemyka, którego uważał za swojego ucznia (podarował mu swoją pierwszą gitarę) oraz pożegnał zamordowanego w październiku 1984 r. ks. Jerzego Popiełuszkę.
Po wprowadzeniu stanu wojennego wiele koncertował w prywatnych mieszkaniach, wywieszał w nocy na balkonie biało-czerwoną flagę i nawoływał ludzi do powstania, przeżył również załamanie nerwowe.
Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w czasie samotnej wędrówki po Tatrach w drodze na Kocioł Świnicki. Ciało znaleziono dopiero w listopadzie. Widok był wstrząsający, bo obrabowano go ze wszystkich wartościowych rzeczy
W ramach tzw. drugiego obiegu ukazała się w 1986 r., nakładem Oficyny Fonograficznej CDN, kaseta z nagraniami Stefana Brzozy pt. Lekarstwo na ten stan.