Wacław Cierpiński

CW Lodz
CW Lodz
Położenie grobu: C – XVI - 6

Wacław Cierpiński (ur. 1 stycznia 1928 w Wilnie, zm. 27 października 1996 w Łodzi).
Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Gimnazjum im. Zygmunta Augusta w Wilnie.
W 1941 r. został wywieziony do Starej Wilejki, gdzie kompletowano transporty na wywóz na Sybir. Zdołał uniknąć deportacji, wrócił do Wilna i do nadejścia Niemców , a potem w czasie okupacji niemieckiej przechowywał się bądź w Wilnie, bądź w folwarku ojca „Józefin”.
4 czerwca 1941 został na krótko aresztowany przez NKWD.
W styczniu 1944 r., przyjmując pseudonim „Rum”, wstąpił do oddziału partyzanckiego cichociemnego ppor. Adama Boryczko ps. "Tońko"”, przekształconego w 6 Brygadę Partyzanckiej AK - dowódca mjr Franciszek Koprowski ps. "Konar".
Będąc jednym z najmłodszych żołnierzy Brygady Rum brał udział w operacji “Ostra Brama", przeszedł szlak bojowy Brygady aż do 17 lipca 1944 r., tzn. do momentu zdradzieckiego aresztowania przez NKWD dowództwa polskich oddziałów partyzanckich AK i rozbrajania podległych im oddziałów. Rumowi udaje się uniknąć internowania w Miednikach Królewskich i wywózki do Kaługi, 18 lipca wyszedł z Puszczy Rudnickiej i wrócił do domu.
W styczniu 1945 roku włącza się do konspiracji – głównie dostarczanie dokumentów z komórki legalizacyjnej.
Po jednej z kolejnych wpadek konspiracyjnych "Rum" zostaje aresztowany przez NKWD w nocy z 1 na 2 stycznia 1945 r., po trzech miesiącach brutalnych przesłuchań przewieziono go do gmachów sądu przy ul. Mickiewicza. 5 maja 1945 r. sąd skazał go na 10 lat łagru w Workucie z paragrafu „Zbrojne powstanie przeciwko ZSRR”. Został umieszczony w więzieniu na Łukiszkach. Do Workuty wyjechał transportem 11 czerwca 1945 r., zostaje osadzony w obozie z numerem "1i-552", gdzie pracuje w kopalni węgla kamiennego.
Przechodzi całą gehennę katorżnianego życia, parokrotnie bliski śmierci. Każdego dnia praca trwała 12 godzin, od szóstej rano do szóstej wieczór. Na dobę więżniowie otrzymywali 700 gram chleba.
Umiejętność gry na harmonii tzw. bajanie, popularnym w Rosji akordeonie z guzikami na obie ręce, ułatwiła mu przeżycie w obozie. Od trzeciego roku pobytu zamiast fizycznie pracować grał na tym instrumencie walce i tanga podczczas wyjścia więźniów z obozu do pracy oraz wieczorem trzy razy w tygodniu w Domu Kultury. W pozostałym czasie ćwiczył granie kolejnych melodii, w tym walca „Na stokach Mandżurii”. Przychodził też na kuchnię, gdzie dostawał więcej kaszy i lepszę zupę.
15 kwietnia 1954 r. "Rum" opuszcza obóz z nakazem wiecznego „posielennija” w Workucie. Tam spotyka swoją przyszłą zonę Annę. Ślub rzymsko-katolicki otrzymują z rąk ks. Rzepeckiego już jako "ludzie wolni". Tam też urodziły się ich dwie córki: Jadwiga i Helena.
5 grudnia 1955 r. cała rodzina "Ruma" została repatriowana do Polski osiedlając się w Łodzi. Tutaj Wacław Cierpiński kontynuuje naukę stając się z czasem cenionym nauczycielem muzyki w zakresie gry na akordeonie.
Wacław Cierpiński był kawalerem Krzyża Walecznych (odznaczony 19 maja 1944 r.), Krzyża AK i wielu, innych odznaczeń.
Był sekretarzem Okręgu Wileńskiego AK, prowadził sprawy kolportażu periodyku „Wiano”, należał do Koła Śródmieście-Polesie Oddział Łódzki Związku Sybiraków.
Zmarł nieoczekiwanie 27 października 1996 r.

Ścieżka dźwiękowa z filmu „Pamiętnik z okresu dojrzewania”
Opowieść Wacława Cierpińskiego
https://filmpolski.pl/fp/index.php?film=326195

Zdjęcia
CW Lodz

Piśmiennictwo
  1. https://baza.muzeum-ak.pl/zolnierz/28275/
  2. https://kpbc.umk.pl/Content/226581/PDF/88_cierpinscy_waclaw_i_janusz_001.pdf
  3. https://www.foto.karta.org.pl/slowa-kluczowe/partyzant,7207,5,strona.html
  4. Spisane wspomnienia Wacława Cierpińskiego - Źrodło - Nagranie wspomnień Wacława Cierpińskiego