Grób Władysława Kozłowskiego

Płock

Płock
Kwatera 6 Rząd 18 Nr grobu 6

Władysław Kozłowski (ur. 10 stycznia 1913 r. w Płocku, zm. 20 kwietnia 1991).
Stanął na czele drużyny powołanej do życia w 1921 r. przy Publicznej Szkole Powszechnej nr 1 w Płocku. Do 1931 r. nosiła ona miano 6 Drużyny Męskiej ZHP im. Zawiszy Czarnego, a następnie, wskutek włączenia Chorągwi Płocko-Włocławskiej do Chorągwi Mazowieckiej, zmieniła swą nazwę na 103 Mazowiecką Drużynę Harcerską.
W 1937 r. został mianowany drużynowym przez komendę Żeglarskiego Hufca Płock, będąc w stopniu wywiadowcy.
Był właścicielem trzech kajaków, które razem z kilkunastymi, które były własnością drużyny dawały pole do popisu. Często organizował spływy kajakowe, ale również dbał o turystykę pieszą, strzelectwo, piłkę siatkową i nożną. Członkowie 103 dh aktywnie uczestniczyli w zawodach strzeleckich, gdzie zdobywali często wiele nagród.
Przed wybuchem wojny Kozłowski wraz z grupą starszych harcerzy w maju 39 roku bierze udział w kursie Przysposobienia Wojskowego. Część drużyny zostaje zaangażowana do prac obronnych miasta. A grupa która ukończyła szkolenie PW rozpoczyna ćwiczenia z bronią.
15 Października 39 roku w mieszkaniu przy ul. Dojazd spotyka się Komenda Hufca Płock. Po zreferowaniu przez dh Żelazowskiego wiadomości i poleceń Naczelnika ZHP, zebrani podejmują decyzję o utworzeniu Tajnego Hufca Harcerskiego. Pod koniec roku powstaje w Tajnym Hufcu SEKCJA DOKUMENTACJI I FOTOGRAFII – kierownikiem sekcji zostaje właśnie dh Władysław Kozłowski. Po przejściu Hufca w struktury AK dh Kozłowski działa w Grupie Wywiadu i Kontrwywiadu której kierownikiem zostaje Dh Żelazowski.
Po zakończeniu wojny, kilka dni po wyzwolenie miasta, w dniu 25 stycznia na ul Kolegialnej w Stanicy Harcerskiej, spotykają się instruktorzy Hufca Płock. Pod nieobecność Dh Żelazowskiego , który przebywa w obozie jenieckim w Lubece i dh Jana Laszkiewicza, który został zamordowany w Pomiechówku, powstaje Nowa Komenda Hufca Płock. Komendantem zostaje dh Ryszard Wodzyński. A Dh Władysław Kozłowski odpowiada w nowej Komendzie za kwatermistrzostwo.
To w wyniku jego zaangażowaniu już w lecie 45 roku hufiec wyjeżdża na akcję letnią o Pobierowa.

Płock
Władysław Kozłowski w środku

Piśmiennictwo
  1. https://plock.zhp.pl/wladyslaw-kozlowski/
  2. https://plock.wyborcza.pl/plock/7,35681,26361194,fotograf-z-grodzkiej-zostawil-wielki-skarb-szkoda-ze-o-nim.html