Grób Wacława Milke

Płock

Płock
2 grób przy kaplicy

Wacław Milke (ur. 14 czerwca 1914 w Wyszogrodzie, zm. 9 maja 2008 w Płocku) był czynnym instruktorem harcerskim w stopniu harcmistrza, działał w Kole Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych. Był również działaczem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – w 1977 roku otrzymał Order Uśmiechu. Przez cały czas utrzymywał ścisły kontakt z płockimi szkołami, był inicjatorem „Dzwonu Pokoju” i „Księgi Pokoju”, Dni Historii Płocka. Wielką zasługą dh. Wacława było propagowanie kultury ludowej. Wacław Milke był bardzo zasłużonym obywatelem miasta Płocka – w roku 1975 został Płocczaninem Roku.
W roku 1927 złożył przyrzeczenie harcerskie, uzyskując kolejno stopnie młodzika, wywiadowcy, ćwika, a w roku 1937 – Harcerza Orlego.
Już w szkole podstawowej był organizatorem wielu uroczystości szkolnych i harcerskich. Później prowadził drużynę harcerską i krąg starszoharcerski. Był organizatorem wielu obozów i biwaków harcerskich oraz wycieczek i pielgrzymek dla starszego społeczeństwa do Częstochowy, Gdyni itp.
W listopadzie 1939 roku włączył się w działalność patriotyczną, podtrzymując ducha narodu. Przenosił ulotki „Polska żyje”, był łącznikiem wiadomości między Gąbinem i Wyszogrodem.
Ostrzeżony powtórnie przed aresztowaniem przez Irenę Borysiak, ukrywał się w wioskach u gospodarzy.
13 kwietnia 1940 roku został aresztowany przez Gestapo więziony w obozach Dachau i Gusen. Organizował wspólnie z kolegami pracującymi w kuchni i magazynach żywność dla chorych i najbardziej potrzebujących pomocy. Był organizatorem potajemnych uroczystości rocznicowych oraz wieczorów literackich.
We wrześniu 1946 roku wrócił do Polski, do Płocka. Zorganizował Chór Rzemiosła, Zespół Małych Form Artystycznych, przywrócił dawne obrzędy i ceremonie cechowe. Najwięcej serca i czasu poświęcił Harcerskiemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. W roku 1946 w Małachowiance powołał do życia Harcerską Drużynę Artystyczną.
Pierwszym znaczącym sukcesem Zespołu było zajęcie I miejsca na III Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Budapeszcie w roku 1949 oraz I miejsce na Festiwalu w Berlinie w 1951 roku. Zespół pod kierunkiem dh. Wacława Milke kilkanaście razy zdobywał czołowe miejsca w festiwalach i przeglądach krajowych oraz zagranicznych. Koncertował w wiejskich świetlicach i największych scenach Europy: Royal Albert Hall w Londynie, Operze Berlińskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie. Ponad 50 razy wyjeżdżał zagranicę m.in. do Niemiec, Francji, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Rosji, Austrii, Belgii, Włoch, Węgier, Bułgarii, Luksemburga i Japonii.
Przez Zespół przeszło około 6000 dziewcząt i chłopców miasta Płocka. Dzięki Wacławowi Milkemu setki dzieci i młodzieży mogło poznać piękno ojczystego kraju.
Wacław Milke był autorem scenariuszy wielkich, centralnych imprez np.: w 1960 roku na polach Grunwaldu z okazji 550 rocznicy bitwy. W widowisku tym, które przedstawiało 1000 lat Państwa Polskiego, wzięło udział ponad 20 000 osób.
Odznaczony m.in.: Wacław Milke jest pochowany na Cmentarz Prawosławnym w Płocku, ul. Norbertańska.


"Dzieci Płocka" - Muzyka, słowa, aranżacja i wykonanie - Zbigniew Żuk
https://www.youtube.com/watch?v=EsYUKxn4qpA

Zdjęcia
Płock
Wacław Milke w Izbie Tradycji Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka"


Dwa następne zdjęcia pochodzą z: https://plock.zhp.pl/waclaw-milke/

Płock
Wacław Milke na Placu 13-tu Straconych
Płock
Wacław Milke odznaczany przez w-ce wojewodę Mariana Rodzenia

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka"
Płock
Pomnik odsłonięty w dniu urodzin Wacława Milke - 14 czerwca 2010 r., na Starym Rynku w pobliżu Domu Darmstadt w Płocku.
Na pomniku umieszczony jest kod QR udostępniający informacje dot. Wacława Milke
Milke

Płock
Dzwon Pokoju

Piśmiennictwo
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Wac%C5%82awa_Milke
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wac%C5%82aw_Milke