Palmiarnia

Powazki Stare
Piłsudskiego 61
https://www.botaniczny.lodz.pl/palmiarnia/

Palmiarnia Łódzka to jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Otaczający ją Park Źródliska (wpisany do rejestru zabytków) jest najstarszym parkiem miejskim w Łodzi, powstałym na początku XIX w. z części okolicznych lasów.
Palmiarnia powstała w wyniku rozpoczętej w 1955 r. adaptacji budynku dawnej stołówki w parku Źródliska. Udostępniona została po raz pierwszy dla zwiedzających w 1956 roku.
Kolejna modernizacja i podwyższenie dachu miało miejsce w 1970 roku, została też przeszklona górna kondygnacja.
Ostatni remont odbył się w latach 1999-2003. Zapewnił nie tylko optymalne warunki dla roślin, zmienił również całkowicie komfort pobytu zwiedzających. Wytyczono alejki wyłożone kostką (jedna z nich prowadzi przez mostek), są zatoczki z ławeczkami, na których oglądający mogą odpocząć, są ciekawie zaaranżowane oczka wodne, strumień i grota, którą zbudowano z oryginalnych tufów wulkanicznych.
Cała palmiarnia została podzielona na trzy niezależne części: Każda z tych części posiada odmienne warunki klimatyczne.
W całych zbiorach palmiarni jest ok. 4,5 tys. okazów roślin należących do ponad 1100 taksonów (gatunków i odmian) z 65 rodzin botanicznych.
Kolekcja ponad 130-letnich palm obejmuje 18 gatunków (niektóre z nich osiągnęły wysokość 18 m). Wiek największych sagowców szacowany jest na około 90 lat.
W połowie września 2006 roku oddano dla zwiedzających, tuż obok palmiarni, ogródek dydaktyczny, przypominający ogród angielski. Na terenie 3,5 tys. m² można oglądać w nim m.in. sekwoje, metasekwoje, dawidię chińską (zwana drzewem chusteczkowym), kryptomerię japońską, rzadkie odmiany sosen i świerków, miłorzęby dwuklapowe, a także kolekcję wrzosów, wrzośców, rododendronów i azalii.

Zdjęcia
Łódź
Palma

Łódź
Sanchezia szlachetna

Łódź
Liwistona chińska

Piśmiennictwo
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Palmiarnia_%C5%81%C3%B3dzka
  2. https://voyaga.pl/palmiarnia-w-lodzi/