Mural „Rubinstein”

Murale
Sienkiewicza 18

Mural powstał u zbiegu ulic Sienkiewicza i Traugutta w hołdzie wielkiemu łódzkiemu pianiście Arturowi Rubinsteinowi.
Jest to najbardziej kolorowy mural w Łodzi.
Jego autorem jest pochodzący z Brazylii – Eduardo Kobra. Artysta słynie z malowania na muralach portretów w fotorealistycznej stylistyce wraz z charakterystycznym kalejdoskopowym ornamentem.
Mural powstał w 2014 w ramach współpracy z programem rewitalizacyjnym Mia100 Kamienic (projekt Urzędu Miasta Łodzi, realizowany od 2011 roku, polegający na remoncie zaniedbanych budynków w mieście).
Mural usytuowany jest vis-a-vis gmachu Filharmonii Łódzkiej, która nosi imię słynnego wirtuoza. Znajduje się nieopodal Dworca Łódź Fabryczna.

Artur Rubinstein urodził się w Łodzi 28 stycznia 1887 r. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu XX wieku. Pierwszy raz wystąpił publicznie na koncercie charytatywnym w naszym mieście, mając zaledwie 7 lat, a na wielkiej scenie zadebiutował podczas studiów w Berlinie 1 grudnia 1900 r. w Beethoven-Saal. W 1904 r. przeniósł się do Paryża, skąd odbywał liczne tournée po USA, Europie i Ameryce Południowej. Wielokrotnie koncertował też w Polsce – w Łodzi, Warszawie, Lwowie, Krakowie i Zakopanem.
W swojej ponad 80-letniej karierze Artur Rubinstein wystąpił ponad 6 tysięcy razy na estradach całego świata. Znał osiem języków, a w ciągu swego życia mieszkał w Polsce, Niemczech, Francji, Anglii, USA, Hiszpanii i Szwajcarii. Ten wybitny pianista został uhonorowany Oscarem za film dokumentalny „Rubinstein: L’amour de la vie” („Rubinstein: Pasja życia”), a oryginalną statuetkę można obejrzeć w Muzeum Miasta Łodzi.
Koncert Artura Rubinsteina miał uświetnić uroczystość po podpisaniu Deklaracji Narodów Zjednoczonych w San Francisco w czerwcu 1945 roku. Wielkie mocarstwa w obawie przed reakcją ZSRR nie zaprosiły przedstawicieli polskiego rządu na uchodźstwie do ratyfikowania tej umowy. Nie było też polskiej flagi pośród 50 innych państw. Rubinstein zmienił program koncertu i zanim zaczął, powiedział do obecnych na sali: „Zagram hymn narodu, którego przedstawicieli tu nie ma, ale który pierwszy chwycił za broń i przeciwstawił się złu. Ja wam zagram hymn Polski. I proszę wstać!”, po czym wykonał brawurowo „Mazurka Dąbrowskiego”. Gdy skończył, zapadła cisza, a po chwili potem rozległy się gromkie brawa na stojąco. Wstać musiał nawet wysłannik Stalina Wiaczesław Mołotow, choć ponoć nie klaskał, tylko zaciskał pięści…


Artur Rubinstein, Koncert na konferencji pokojowej ONZ w San Francisco, 13 maja 1945
https://www.youtube.com/watch?v=P6vwQiNsERE

O łódzkich korzeniach wybitnego artysty przypomina nie tylko mural przy ul. Sienkiewicza, ale także pomnik-fortepian przed jego rodzinnym domem przy ul. Piotrkowskiej 76, a także gabinet w Muzeum Miasta Łodzi z pamiątkami rodzinnymi. Ponadto mamy w Łodzi Filharmonię im. A. Rubinsteina i pasaż jego imienia.
Zdjęcia
Murale
Artur Rubinstein - występował już od najmłodszych lat

Murale
Pomieszczenia Artura Rubinsteina w Muzeum Miasta Łodzi

Murale
Pomnik Artura Rubinsteina

Murale
Eduardo Kobra – autor Muralu
https://en.wikipedia.org/wiki/Eduardo_Kobra

Piśmiennictwo
  1. https://www.cinemahotel.pl/aktualnosci/polecamy-w-lodzi/7-najciekawszych-murali-w-lodzi
  2. https://uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/wirtuoz-kosmopolita-i-krol-zycia-poznaj-losy-artura-rubinsteina-id47294/2022/2/2/