Apteka na placu Wolności

Murale
Położenie apteki: Plac Wolności 2

W 1830 r. pod obecnym adresem pl. Wolności 7 (wtedy nr 2) Karol Ketschen założył aptekę.
Kolejnym właścicielem apteki został Bogumił (Gottlieb) Zimmermann, który przeniósł ją w 1840 roku do nowo wybudowanej swojej kamienicy pod obecnym nr 2, mieściła się na parterze.
W 1850 r. dom ten kupił Maksymilian Leinveber i przez kolejne kilkadziesiąt lat dalej prowadził tu aptekę. Pod koniec stulecia przejął ją syn Kazimierz, który dokonał w 1893 r. przebudowy obiektu według projektu Gustawa Landau-Gutentegera – nadbudował jedno piętro i całości nadał eleganckie neorenesansowe formy. W szczycie umieszczono datę przebudowy: 1893.
Po II wojnie światowej aptekę upaństwowiono. Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych.
Na parterze w 2008 r. otwarto Muzeum Historii Farmacji. W muzeum zgromadzono ponad 3 tys. eksponatów (najstarsze z XVIII wieku), np. puszki i menzury oraz XIX-wieczne żeliwne moździerze.
Na piętrze nad Muzeum Farmacji znajduje się Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi.
Maksymilian Leinweber (ur. 26 listopada 1814 w Gnieźnie, zm. 3 września 1885), kwalifikacje zawodowe uzyskał w dwóch uniwersytetach: w Berlinie i Dorpacie oraz w Akademii Medyko-Chirurgicznej w Petersburgu.
W 1850 roku zakupił pierwszą łódzką aptekę na Nowym Rynku 2.
Poza pracą we własnej aptece nauczał chemii i fizyki w łódzkiej szkole realnej. Był też „lustratorem” aptek w pobliskich miejscowościach, m.in. w Aleksandrowie i Zgierzu. Działał w Radzie Szczegółowej Opiekuńczej szpitala św. Aleksandra w Łodzi, sprawując pieczę nad jego funduszami, działalnością, zaopatrzeniem w leki i żywność. W 1861 roku wszedł w skład łódzkiej rady miejskiej, jako przedstawiciel patriotycznej inteligencji.
Był oskarżony o to, że przed wybuchem powstania styczniowego przygotowywał w swojej aptece drażniące substancje chemiczne. Były one rozlewane w teatrze miejskim podczas galowych przedstawień, kiedy na widowni przebywali wysocy urzędnicy carscy.
W trakcie trwania powstania Leinweber zmuszony był zrzec się wszystkich społecznych funkcji które pełnił. W 1866 roku naczelnik wojenny miasta Łodzi von Broemsen nie zatwierdził wyboru Leinwebera przez Radę Miejską na przewodniczącego Rady Kasy Oszczędności.
Po śmierci Maksymiliana Leinwebera właścicielem apteki do 1910 roku był jego syn Kazimierz.


Plac Wolności
http://refotografie.pl/asset/21

Zdjęcia
Murale
Maksymilian Leinweber

Murale
Kalendarz informacyjno-adresowy "Czas" na rok 1900.
http://baedekerlodz.blogspot.com/2015/11/piotrkowska-25-medykamenty-i-mieso.html

Murale
Tablica upamiętniająca powstanie pierwszej apteki w Łodzi
Tablicę wmurowano w styczniu 1961 r. staraniem Zarządu Aptek m. Łodzi
http://wikimapia.org/38211692/pl/Tablica-pami%C4%85tkowa

Piśmiennictwo
  1. https://fotopolska.eu/Lodz/b58650,Wolnosci_2_-_Muzeum_Farmacji.html
  2. http://www.kultura.lodz.pl/pl/poi/1953
  3. https://odk.pl/apteki-i-aptekarstwo-lodzkie-apteka-przy-placu-wolnosci-w-lodzi,32320.html
  4. https://www.aptekarzpolski.pl/historia-farmacji/w-stulecie-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci-1918-2018-patriotyczne-tradycje-lodzkich-aptekarzy/
  5. https://www.aptekarzpolski.pl/historia-farmacji/04-2013-farmaceuci-w-powstaniu-1863-r/