Apteka „Pod Białym Orłem”

Murale
Położenie apteki: Piotrkowska 46

Apteka działa od 1883 roku, po przeniesieniu przez Fryderyka Müllera, współwłaściciela domu swojej apteki z Piotrkowskiej 33.
Apteka jest drugą z najstarszych, istniejących aptek łódzkich. Wystrój apteki częściowo ma charakter zabytkowy i został wpisany do rejestru zabytków.
Od roku 1906, aż do wybuchu drugiej wojny światowej pieczę nad apteką przejmuje Edmund Muller, syn Fryderyka.
Po wojnie, do roku 1956 placówka działa pod kierownictwem pani Jadwigi Jurczyńskiej. W tym samym czasie został tutaj utworzony Punkt Skupu Leków Zagranicznych. Od tego czasu kierownikiem apteki zostaje pani Anna Starska.
W roku 1963 przekształcono ją w jedyną w województwie łódzkim Aptekę Leków Zagranicznych, która ten profil zachowała do lat 70 XX w.
Pracująca nieprzerwanie w tym miejscu od 1958 r. mgr. farm. Irena Baranowska, postanowiła wykupić Aptekę Leków Gotowych nr. 6. 18 stycznia 1990 r. nastąpiło poświęcenie apteki i nadanie imienia "Pod Białym Orłem".
W połowie lat 90 otwarto dział samoobsługowy z dermokosmetykami.
Po śmierci pani Ireny Baranowskiej, która przepracowała tutaj prawie 50 lat aptece nadano jej imię. Od tego czasu pełna nazwa brzmi apteka "Pod Białym Orłem" im. mgr. farm. Ireny Baranowskiej.
Współwłaścicielem apteki jest mgr. Andrzej Baranowski, syn pani Ireny.

Źródła:
  1. http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/1492,lodz-apteka-pod-bialym-orlem.html
  2. http://baedekerlodz.blogspot.com/2018/09/piotrkowska-46-dom-mullera.html
  3. https://www.rynekaptek.pl/po-godzinach/bedzie-wyklad-o-dziejach-lodzkiej-apteki,22975.html
  4. https://www.aptekarzpolski.pl/historia-farmacji/w-stulecie-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci-1918-2018-patriotyczne-tradycje-lodzkich-aptekarzy/