Położenie: Strona Prawa R, Kwatera 8/12, Nr grobu 589
Feliks Rafał Halpern (ur. 28 grudnia 1866 w Łodzi, zm. 3 lutego 1942 getcie w Łodzi). Polski muzyk, pianista i pedagog żydowskiego pochodzenia.
Urodził się jako syn Adolfa (Abegdola). Studia muzyczne odbył w Berlinie.
Walczył w Legionach, a za działalność niepodległościową w 1894 roku został zesłany na Syberię. Po rewolucji 1905 r. został aresztowany i karnie wydalony z Królestwa Kongresowego.
Był nauczycielem w szkole muzycznej Tadeusza i Ignacego Hanickich.
Udzielał lekcji gry na fortepianie w swoim mieszkaniu przy ulicy ul. Mikołajewskiej 20 (obecnie Henryka Sienkiewicza). Później zmienił adres na al. Tadeusza Kościuszki 53.
Leon Boruński, jeden z jego uczniów z 1918 roku, w latach 1928–1932 studiował w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1932 dotarł do finału w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina i otrzymał VII nagrodę, a w 1933 wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu, gdzie otrzymał dyplom półfinalisty.
Prowadził dział muzyczny w Nowym Kurierze Łódzkim, współpracował jako felietonista i sprawozdawca muzyczny z “Tygodnikiem Łódzkim Ilustrowanym” (1912), “Godziną Polski” (1916-1918), “Głosem Polskim” (1918-1929), “Głosem Porannym” (1929-1939) i “Prawdą” (1927 -I929).
Miał też doświadczenie jako kompozytor. Skomponował m.in. muzykę na fortepian do słów Karola Łaganowskiego „Illusion i Jaśminy”, pieśń liryczną „W lipowe kwiaty” do słów Leopolda Staffa, muzykę do słów Czesław Gumkowskiego „Czarna Mańka” i do słów Stanisława Ratolda „Indra”.
Był także kompozytorem piosenek kabaretowych: „Madame Ninon”, „Księżna Marta”, „Ostatni pocałunek”. W 1916 roku napisał muzykę do utworu poety-legionisty E. Słońskiego „A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć”
Opublikował książkę (zdjęcie okładki jest linkiem do zawartości):
Wchodził w skład Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego. Bywał członkiem jury w konkursach muzycznych.
W łódzkim getcie mieszkał przy ulicy Bolesława Limanowskiego 28. Zmarł na tyfus plamisty.
Losy jego żony Róży (ur. 1869), która wraz z nim znalazła się getcie łódzkim, nie są znane.
A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć - wykonawca Ola Turkiewicz wraz z zespołem Koncertu Niepodległości
Źródło: https://www.spiewnikniepodleglosci.pl/teksty/tekst-utworu-a-gdy-na-wojenke-szli-ojczyznie-sluzyc/
Czarna Mańka - wykonawca Stanisław Grzesiuk
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=QTbmzmIwsEk