Groby wojenne dwóch żołnierzy AK

Groby 2 żołnierza
Sektor 83, rząd PD, nr grobu 5.
http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?f=658&t=11791

Wydarzenia poprzedzające

Na początku lipca 1943r. Gestapo w Częstochowie przeprowadziło aresztowania wśród członków Narodowej Organizacji Wojskowej. Grupa ocalałych, pod dowództwem por. Tadeusza Kozłowskiego „Jastrząb” opuściła zagrożone miasto i dotarła do Włoszczowy. Miejscowa Komenda NOW skontaktowała ich z grupą sierżanta Leona Biskupskiego „Dyszel. Na bazie obu grup utworzono w połowie lipca 1943r. oddział partyzancki, którego dowódcą został Kozłowski. W ciągu trzech miesięcy rozbudował on oddział i przeprowadził kilka akcji zbrojnych.
Po scaleniu NOW z AK por. Kozłowski we wrześniu 1943r. wszedł w skład Komendy Obwodu Włoszczowa AK jako zastępca szefa Kedywu.
Jego oddział partyzancki, który liczył ok. 60 żołnierzy, miał wejść w skład oddziału partyzanckiego „Marcina” stanowiąc w nim 2 kompanię. Połączenie to miało miejsce 20 października 1943r.
W pierwszej połowie października oddział NOW odwiedził kpt. NN „Rawicz” z Częstochowskiej Komendy NOW, który zapewne poinformował żołnierzy o podporządkowaniu AK. Jednocześnie zaproponował kilku żołnierzom: strzelec Hanna Lapis „Dąbczak”, plutonowy pchor. Tadeusz Jędrzejczyk „Zawierucha”, pchor. Leszek Lapis „Maltański” i pchor. Henryk Tumiłowicz „Łomian” powrót do konspiracji w Częstochowie. Dwaj ostatni zdecydowali się na takie rozwiązanie.

Dalsze wydarzenia

23-letni Henryk Tumiłowicz ps. Łomian i 20-letni Leszek Kazimierz Lapis ps. "Maltański" (ur. 26 III 1923, wraz z rodziną przesiedlony z Poznańskiego. Wpisany na listę absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, ukończył tajne komplety) wyruszyli do Częstochowy 20 października przed połączeniem oddziałow.

Groby 2 żołnierza
Leszek Lapis

Niestety dotarli tylko do Ciężkowic (pod Gidlami), gdzie zginęli po walce z żandarmami. Miejscowa ludność pochowała ich w pobliżu folwarku.
Po wojnie rodziny ekshumowały ich zwłoki i przeniosłu na częstochowski cmentarz Kule. Mają jednakowe mogiły z lastrikowymi nagrobkami, które znajdują się obok siebie w kwaterze ofiar II wojny światowej (na prawo od kościoła).

Piśmiennictwo

  1. http://akokregkielce.pl/marcin-mieczyslaw-tarchalski.html
  2. http://www.gazetacz.com.pl/artykul.php?idm=124&id=2187
  3. https://beta.odtur.pl/atrakcje/czestochowa-dwa-groby-wojenne-zolnierzy-armii-podziemnej-poleglych-pod-ciezkowicami-20-pazdziernika-1943-roku.html
  4. http://www.absolwenci.sieniu.czest.pl/index.php?show=graduate&which=13925