Marian Sobolczyk


Położenie: XXXIV-25-1

Marian Sobolczyk (ur. 15 sierpnia 1916 roku w Małyniu w pow. sieradzkim, zm. 20 kwietnia 1946 roku).
Ukończył 6 klas szkoły powszechnej, z zawodu był kierowcą i kowalem. Ze względu na małe możliwości i brak pracy w miejscu zamieszkania przeniósł się do Łodzi, gdzie 26 lutego 1936 r. uzyskał prawo jazdy i został kierowcą.
Wstąpił do wojska i pełnił służbę w 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi w stopniu kaprala. Około 1936 roku przeniesiono go do jednostki w Sieradzu. W 1939 roku został powołany i brał udział w obronie Warszawy, z której wycofał się na wschód, gdzie 24 września dostał się do niewoli sowieckiej. Został wywieziony do Ostaszkowa.
W 1940 roku udało mu się wrócić. Trafił do Zduńskiej Woli, skąd powrócił do domu. Niewola odbiła się na jego stanie zdrowia – miał poważne problemy z nogami, które jednak dzięki miejscowemu lekarzowi udało się wyleczyć.
23 marca 1945 roku został powołany do wojska i wysłany na front zachodni jako czołgista. Brał udział w walkach o Berlin.
24 lipca 1945 roku udał się na 8-dniowy urlop, z którego nie wrócił już do jednostki. Podczas pobytu w Józefowie spotkał kolegę, Edmunda Nastorowicza, który namówił go na dezercję i zaproponował mu wstąpienie do organizacji. 24 października 1945 roku nawiązał wraz z Nastarowiczem kontakt z żołnierzami oddziału partyzanckiego https://pl.wikipedia.org/wiki/Eugeniusz_Kukolski Eugeniusza Kokolskiego „Groźnego”, którzy przed akcją zbrojną na posterunek M.O. w Puczniewie zatrzymali się w jego rodzinnym domu. Dowodzący oddziałem Leszek Cieślak „Czarny” i Zenon Czapski „Jeż” namawiali go do wstąpienia do oddziału i wzięcia udziału we wspomnianej akcji. Zgodził się na przystąpienie do nich, jednak odmówił udziału w akcji na Puczniew z obawy, że mógłby zostać rozpoznany. Oddział po akcji zatrzymał się też w jego domu.
Wziął udział w akcji ekspropriacyjnej na młyn w Przyrownicy (w celu pozyskanie pieniędzy na działalność organizacyjną), który się nie udał, ponieważ na miejscu zastali już inną grupę, którą wzięli za UB i ostrzelali się nawzajem. Po wszystkim partyzanci udali się do wsi Charchówek/Bradków Górny (gm. Wierachy, pow. sieradzki), gdzie zatrzymali się u Czesława Olasy. Tam część z nich, w tym Sobolczyk, została aresztowana 25 października 1945 roku przez funkcjonariuszy MO.
Sobolczyk został osadzony w areszcie przy ul. Sterlinga 16 w Łodzi. Przesłuchiwany już dnia następnego przez oficera śledczego PUBP w Łodzi Zbigniewa Leksa. Akt oskarżenia został sporządzony 17 kwietnia 1946 r.
Zmarł w więzieniu 20 kwietnia 1946 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w więzieniu, prawdopodobnie zamordowany przez strażników więziennych, nie doczekawszy rozprawy sądowej. Cztery dni później został potajemnie pochowany w bezimiennym grobie na cmentarzu na Cmentarzu Rzymsko-Katolickim na Dołach.
Szczątki Mariana Sobolczyka odnaleziono w listopadzie 2018 r. dzięki archiwalnym notatkom i zapiskom, podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Rzymskokatolickim Doły w Łodzi.
3 grudnia 2019 roku w Pałacu Prezydenckim została wręczona jego bratankowi nota identyfikująca (34:57).
8 czerwca 2022 roku po mszy świętej w Kaplicy Cmentarza Komunalnego Doły w asyście honorowej żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej szczątki Mariana Sobolczyka złożono do grobu na Cmentarzu Komunalnym na Dołach.
Zdjęcia

Wręczenie noty identyfikacyjnej
https://www.youtube.com/watch?v=jQ3izamc_4c&t=1755s

Msza

Pogrzeb
Źródła
- https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/noty-identyfikacyjne-kolejnych-ofiar-totalitaryzmu-komunistycznego-przekazane-bliskim,1572
- https://www.youtube.com/watch?v=jQ3izamc_4c&t=1755s
- https://dzieje.pl/wiadomosci/pochowano-odnalezione-w-bezimiennych-grobach-ofiary-terroru-komunistycznego
- https://poszukiwania.ipn.gov.pl/bbp/odnalezieni/13530,Marian-Sobolczyk.html