Tadeusz Zygmunt Jeziorowski

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie: B1 GLOT

Tadeusz Zygmunt Jeziorowski (ur. 15 listopada 1908 w Gostomi, zm. 4 września 1939 nad Widzewem) – harcerz, porucznik pilot Wojska Polskiego, w 1921 najmłodszy odznaczony Krzyżem Walecznych za męstwo i odwagę w obronie Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej. Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari (pośmiertnie).
W dniach 18–19 sierpnia 1920, w czasie wojny polsko-rosyjskiej, jako jedenastoletni uczeń Gimnazjum Małachowskiego wziął udział w obronie Płocka. Został przydzielony do punktu sanitarno-amunicyjnego, w ogniu walki dostarczał amunicję na barykady.
W niedzielę 10 kwietnia 1921 w Płocku Józef Piłsudski odznaczył go Krzyżem Walecznych.
Kontynuował naukę w Korpusie Kadetów Nr 2 w Modlinie, a zakończył w Korpusie Kadetów Nr 1 we Lwowie. Tam w 1929 zdał maturę.
W latach 1929–1931 był słuchaczem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył z 38. lokatą. 15 sierpnia 1931 Prezydent RP mianował go podporucznikiem, a Minister Spraw Wojskowych przydzielił do 3 pułku lotniczego w Poznaniu. W 1934 roku ukończył kurs pilotażu, a następnie kurs wyższego pilotażu w Lotniczej Szkole Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu uzyskując kwalifikacje pilota myśliwskiego. Na stopień porucznika awansowany ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1936 i 11. lokatą w korpusie oficerów aeronautycznych (od 1937 korpus oficerów lotnictwa, grupa liniowa).
15 września 1937 objął dowództwo 133 eskadry myśliwskiej, która w październiku została rozformowana. Został wówczas pierwszym dowódcą 161 eskadry myśliwskiej we Lwowie. 31 grudnia 1938 wyznaczony został na stanowisko oficera taktycznego III dywizjonu myśliwskiego w 6 pułku lotniczym. Na tym stanowisku walczył w kampanii wrześniowej.
Poległ 4 września 1939 roku w walce powietrznej nad lotniskiem polowym dywizjonu w Widzewie-Ksawerowie. Został pochowany we wspólnej mogile Żołnierzy Września na cmentarzu wojskowym Doły w Łodzi. Po wojnie staraniem władz Aeroklubu Łódzkiego ciała Jeziorowskiego i dwóch innych pilotów ekshumowano i złożono w oddzielnym grobie z tablicą epitafijną.
W 2019 roku Instytut Pamięci Narodowej wydał komiks pt. „Waleczny Tadzio” upamiętniający postać Tadeusza Jeziorowskiego. Komiks był bezpłatnie dystrybuowany w szkołach i placówkach kulturalnych Łodzi oraz Płocka. Postać elektroniczna komiksu

Zdjęcia
Powazki Stare
Józef Piłsudski odznacza Tadeusza Jeziorowskiego Krzyżem Walecznych. Płock, 10 kwietnia 1921

Powazki Stare
Tadeusz Jeziorowski 1921

Powazki Stare
Tadeusz Jeziorowski na poligonie w Biedrusku

Powazki Stare
Tadeusz Jeziorowski na nartach

Powazki Stare
Wrak samolotu PZL P.11c, w którym zginął por. pil. Tadeusz Jeziorowski, 4 IX 1939 r.

Powazki Stare
Pierwotne miejsce spoczynku por. Tadeusza Jeziorowskiego – zbiorowa mogiła żołnierzy WP, Cmentarz Wojskowy pw. Św. Jerzego – zdjęcie z Wystawy w Muzeum „Małachowianka”, Płock 2010
http://www.bohaterowie1939.pl/polegly,jeziorowski,tadeusz,5956.html

Powazki Stare
Komiks

Piśmiennictwo
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Zygmunt_Jeziorowski
  2. https://ksiaznicaplocka.pl/tadeusz-jeziorowski/
  3. Mariusz Żuławnik: TADEUSZ ZYGMUNT JEZIOROWSKI