Tablica upamiętniająca poległych w akcjii "Koppe"

http://patriotycznykrakow.pl/index.php/2017/07/11/akcja-koppe/
ul. Powiśle 3
Na tablicy jest następujący napis:
Pamięci poległych
Żołnierzy Kedywu Armii Krajowej
Haliny Grabowskiej „Zety”
Stanisława Hussakowskiego „Alego”
Wojciecha Czerwińskiego „Orlika"
Tadeusza Ulankowicza „Warskiego”
Bogusława Niepokoją „Storcha”
uczestników dokonanego 11 lipca 1944 zamachu
na hitlerowskiego zbrodniarza
generała SS Wilhelma Koppego
Akcja Koppe to nieudana akcja przeprowadzona 11 lipca 1944 w Krakowie przez oddział Komendy Głównej Armii Krajowej przeciwko SS-Obergruppenführerowi Wilhelmowi Koppemu, wyższemu dowódcy SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie i jednocześnie sekretarzowi stanu w niemieckim „rządzie” Generalnego Gubernatorstwa i zastępcy Hansa Franka.
Wilhelm Koppe został skazany na śmierć wyrokiem Kierownictwa Polskiego Państwa Podziemnego za bezwzględne represje i masowe zbrodnie na Polakach i Żydach.
Akcję przeprowadził oddział w składze: Stanisław Leopold ps. „Rafał” – dowódca, Stanisław Huskowski ps. „Ali” - zastępca dowódcy, 20 żołnierzy i 6 łączniczek.
Zespół dywersyjny przybywał do Krakowa czterema samochodami od 24 do 29 czerwca. Broń wysłano koleją. W przygotowaniach mogło być zaangażowanych nawet 200 ludzi.
Zamach, mimo iż został starannie przygotowany, nie udał się, gdyż ostrzelany samochód Koppego zdołał uciec z miejsca zdarzenia. Koppe został tylko ranny, zginęło natomiast kilku towarzyszących mu Niemców.
W czasie odwrotu do Krakowa koło wsi Udórz zgineli w walce "Orlik" i "Ali".
„Zeta”, „Warski”i „Storch”dostali się do niewoli i po torturach zostali zamordowani w więzieniu na Montelupich.
Wilhelm Koppe po wojnie pracował jako dyrektor w fabryce czekolady w Bonn, ukrywając się pod nazwiskiem Lohmann. Aresztowany w 1960 roku, został wypuszczony dwa lata później. Proces przeciwko niemu umorzono w 1964 roku. Zmarł w wieku 79 lat, 2 lipca 1975 roku.
• Opis akcji