Pomnik zamordowanych przez hitlerowców harcerzy Szarych Szeregów z plutonu „Alicja” Kedywu AK

Kraków
Na terenie kościoła św. Józefa ul. Parkowa, przy Rynku Podgórskim
Odsłonięty w 2000 r.

Na frontowej tablicy inskrypcja brzmi:
Kraków

Kraków

Pluton „Alicja” działał od wiosny 1943 roku na terenie Krakowa. Oddział został stworzony na bazie Roju Podgórskiego Szarych Szeregów przez Franciszka Baraniuka, ps. Szulce.
W jego skład wchodziły harcerki i harcerze w wieku około 17–20 lat (najmłodszy Czesław Sutek, ps. „Cenio” miał 15 lat), a pierwszym dowódcą został Mieczysław Barycz, pseudonim Lis.
W lipcu 1943 roku, rozkazem komendanta Chorągwi Krakowskiej hm. Edwarda Heila, pluton Alicja został oddany do dyspozycji Kierownictwu Dywersji Krakowskiego Okręgu Armii Krajowej. Oddział liczył wówczas około pięćdziesięciu chłopców i dwanaście dziewcząt.
Członkowie Plutonu prowadzili działania sabotażowe: kolportaż nielegalnej prasy, zastraszanie rodzin niemieckich, niszczenie aparatów wyświetlających w kinach filmy propagandowe (Akcja „Kino”), sabotaż kolejowy, a także zdobywanie broni. Dziewczęta, pod dowództwem Anny Surowiec, ps. „Żywia”, zajmowały się głównie ubezpieczaniem akcji, łącznością i prowadziły działania wywiadowcze.
W początkach września 1943 roku w plutonie zaczęły się aresztowania i trwały do kwietnia 1944 roku. Największe nasilenie aresztowań miało miejsce w październiku i listopadzie 1943 roku. Ujęto prawie wszystkich chłopców i dwie dziewczyny. Do tak tragicznego losu plutonu przyczynił się w poważnej mierze jeden z jego członków Sławomir Mądrala ps. „Pirat”, który po aresztowaniu go razem z innymi kolegami, przyjął współpracę z Gestapo i wydawał w ich ręce swoich kolegów i przyjaciół.
Nazwiska kolejnych aresztowanych pojawiały się systematycznie na nowych „afiszach śmierci” budząc grozę i przerażenie wśród mieszkańców Podgórza.
Spośród aresztowanych straciło życie ponad czterdziestu chłopców i jedna dziewczyna, zostali rozstrzelani w publicznych egzekucjach, zakatowani w więzieniu na ul. Montelupich lub siedzibie Gestapo przy ul. Pomorskiej 2, przewiezieni do obozów koncentracyjnych (m.in. w Neuengamme i Ravensbrück). Przy życiu pozostali jedynie Janina Potoczek, ps. Telimena i Stanisław Pławecki, ps. Sulibor.
Zdrajca Sławomir Mądrala został zastrzelony z wyroku Sądu Polski Podziemnej w dniu 31 III 1944 roku.
Kolejnymi dowódcami plutonu „Alicja” byli: Zdjęcia
Dwa pierwsze zdjęcia przedstawiają członków plutonu „Alicja”
Kraków Kraków

Kraków
Jeden z niemieckich afiszów śmierci, z zaznaczonymi nazwiskami harcerzy z plutonu „Alicja”

Kraków
Harcerze przy pomniku

Źródła
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_pami%C4%99ci_harcerzy_plutonu_%E2%80%9EAlicja%E2%80%9D_w_Krakowie
  2. https://www.krakowpodgorze.zhp.pl/bohater-hufca/
  3. http://www.kedyw.info/wiki/Sylwetki_%C5%BCo%C5%82nierzy_Z#Zapa.C5.82owicz_Wies.C5.82aw_ps._.E2.80.9EMi.C5.9B.E2.80.9D.2C_.E2.80.9ERosomak.E2.80.9D.2C_.E2.80.9ERos.E2.80.9D
  4. https://plus.dziennikpolski24.pl/codziennie-nas-ubywalo-harcerze-z-plutonu-alicja/ar/c15-17097109