Tablica upamiętniająca Marka Grechutę

Kraków   Kraków

Tablica jest umieszczona w tzw. Alei Gwiazd. Na tablicach znajdują się odciski dłoni upamiętnianych osób. Aleja znajduje się na Bulwarze Czerwieńskim, pod Wzgórzem Wawelskim, nad brzegiem Wisły. Aleja powstała w ramach wspólnego projektu władz Krakowa i radia RMF FM, pierwsza tablica była umieszczona w 2008 roku.
Aleja dzieli się na 2 części: Przewiduje się opracowanie oddzielnego przewodnika po Alei Gwiazd.
===========================================
Marek Michał Grechuta (ur. 10 grudnia 1945 w Zamościu, zm. 9 października 2006 w Krakowie) polski piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz, z wykształcenia architekt.
Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, wykorzystywał często elementy rocka, jazz-rocka i rocka progresywnego.
Od najmłodszych lat uczył się gry na fortepianie. Ukończył zamojskie I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego. Po przeprowadzce do Krakowa podjął studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej. Razem z Janem Kanty Pawluśkiewiczem założył Kabaret Architektów Anawa (z francuskiego en avant – naprzód), który wkrótce się przeobraził w zespół towarzyszący mu na występach.
Grechuta debiutował w 1967 roku zdobywając drugie miejsce na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 1968 roku na VI KFPP w Opolu zdobył nagrodę dziennikarzy za piosenkę "Serce", a rok później na VII KFPP jedną z głównych nagród (Nagroda TVP) za piosenkę "Wesele". Z zespołem Anawa nagrał dwie swoje pierwsze płyty – "Marek Grechuta & Anawa" z 1970 roku oraz "Korowód" z 1971. W tym roku na IX KFPP w Opolu Grechuta zdobył główną nagrodę za piosenkę "Korowód". W 1971 r. Grechuta opuścił zespół Anawa i założył inny zespół o nazwie WIEM (W Innej Epoce Muzycznej). Z zespołem tym nagrał dwa albumy – "Droga za widnokres" oraz "Magia obłoków".
Pięć lat później ponownie zaczął współpracę z Pawluśkiewiczem i pisanie muzyki do tekstów Witkacego.
W 1977 r. na XV KFPP w Opolu jego piosenka "Hop – szklankę piwa" zdobyła Nagrodę Grand Prix, również na tym festiwalu przez Krystynę Jandę wykonywana była piosenka "Guma do żucia", skomponowana i ze słowami Marka Grechuty. Grechuta był również wraz z Krzysztofem Jasińskim i Janem Kantym Pawluśkiewiczem, współautorem musicalu "Szalona lokomotywa", według Stanisława Ignacego Witkiewicza.
W 1976 r. Marek Grechuta rozpoczął, trwającą blisko 10 lat, współpracę z Piwnicą pod Baranami. W 1979 roku nagrał płytę z pieśniami do słów poety Tadeusza Nowaka. W 1984 roku wspólnie z Krystyną Jandą nagrał płytę "W malinowym chruśniaku". Kolejną płytę wydał w 1986 roku. Przyniosła ona przebój "Wiosna, ach to Ty". W 1987 roku napisał muzykę do przedstawienia teatralnego Jana Brzechwy – "Kopciuszek". W 1989 roku wydał płytę "Krajobraz pełen nadziei".
W 2000 roku została wydana antologia albumów Marka Grechuty, wydanie ponowiono w 2005 roku. W pierwszej edycji składała się z 13 płyt, w drugiej z 15. W antologii znalazły się wszystkie albumy studyjne Marka Grechuty uzupełnione o nagrania dodatkowe, m.in. radiowe i singlowe wersje utworów, wykonania koncertowe i nagrania wcześniej nie publikowane.
W roku 2003 wspólnie z grupą Myslovitz wykonał cover ich przeboju "Kraków" który znalazł się na dwupłytowym albumie "The Best of Myslovitz". Piosenka Marka Grechuty "Dni, których nie znamy" jest hymnem stadionu miejskiego w Kielcach.
W roku 2006 na 43 KFPP w Opolu Marek Grechuta został uhonorowany Grand Prix tego festiwalu (Nagroda Prezesa TVP).
Od 1970 r. był żonaty z Danutą, miał syna Łukasza – absolwenta Akademii Sztuk Pięknych. Wziął udział w programie „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”, w którym poruszano sprawę zaginięcia jego syna w 1999 roku. Syn odnalazł się po 8 miesiącach.
17 października 2006 r. został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Pogrzeb poprzedziła msza święta w Kościele Mariackim. W pogrzebie uczestniczyli m.in.: Grzegorz Turnau, Jacek Zieliński, Anna Szałapak, Jacek Wójcicki i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Za wybitne zasługi dla kultury polskiej i za osiągnięcia w działalności artystycznej Marek Grechuta został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
9 października 2007, w pierwszą rocznicę śmierci artysty, na Cmentarzu Rakowickim odsłonięto jego pomnik. Uroczystość poprzedził przemarsz korowodu złożonego z przyjaciół poety i miłośników jego twórczości.
W 2009 roku powstał film dokumentalny o życiu Marka Grechuty, "Gdziekolwiek będę...", wyreżyserowany przez Piotra Poraj-Poleskiego i sfinansowany przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej oraz Telewizję Polską.

Nagrania

Dni, których nie znamy
https://www.youtube.com/watch?v=oG6pEolAKm8


Nie dokazuj
https://www.youtube.com/watch?v=glKDhBuoRUs


Marek Grechuta / Anawa - Wiosna - ach to ty
https://www.youtube.com/watch?v=3NQnnhlRWmc


Myslovitz & Marek Grechuta - Kraków
https://www.youtube.com/watch?v=qKV3KATvl74&t=45s

Zdjęcia
Kraków
Polożenie Alei Gwiazd

Kraków
Zespół Anawa: Jan Kanty Pawluśkiewicz (fortepian), Marek Grechuta (śpiew), Tadeusz Kożuch (skrzypce, altówka), Anna Wójtowicz (wiolonczela), Tadeusz Dziedzic (gitara), Jacek Ostaszewski (kontrabas)

Kraków
Wspólna sesja nagraniowa zespołu Myslovitz i Marka Grechuty, nowa wersja piosenki "Kraków". Zyskała nową aranżację i drugi wokal w wykonaniu Marka Grechuty

Kraków
Pogrzeb Marka Grechuty https://muzyka.interia.pl/zdjecia/zdjecie,iId,1651788,iAId,136442

Kraków
Grób Marka Grechuty w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie

Źródła
  1. https://www.tekstowo.pl/wykonawca,marek_grechuta.html
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Grechuta
  3. https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/902448
  4. https://culture.pl/pl/tworca/anawa