Jan Andrzej Chomiczewski

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie: Kwatera E rząd 3 grób 2

Płk prof. dr hab. n. med. Jan Andrzej Chomiczewski ps.” Pobożański” (ur. 19 listopada 1909,zm. zmarł 5 marca 1992) – bakteriolog.
W 1920 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum Państwowym w Białymstoku, następnie uczęszczał do gimnazjum w Warszawie i w Siedlcach, a po ukończeniu 3. klasy wstąpił do Korpusu Kadetów Nr 2 w Modlinie. Maturę uzyskał w gimnazjum w Radzyniu Podlaskim.
Po maturze wstąpił jako ochotnik do znanej z bardzo wysokiego poziomu wyszkolenia i żelaznej dyscypliny Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim.
W roku akademickim 1929/30 studiował matematykę na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego, a po zaliczeniu pierwszego roku studiów na tym kierunku przeniósł się na Wydział Lekarski. W roku 1937 uzyskał dyplom lekarza.
14 lipca 1938 roku został powołany do zawodowej służby wojskowej. Jako dowódca plutonu przeciwgazowego 403 kompanii sanitarnej 26 Dywizji Piechoty brał udział w kampanii wrześniowej. Po bitwie nad Bzurą, 18 września 1939 roku dostał się do niewoli niemieckiej i prowadził szpital dla rannych żołnierzy w Żychlinie z filią w kościele w Dobrzelinie. Po likwidacji szpitala został przeniesiony do jenieckiego obozu przejściowego w Łodzi, z którego w grudniu 1939 roku wraz z grupą ok. 20 niezatrudnionych lekarzy został zwolniony.
W konspiracji został zaprzysiężony 10 lipca 1940 r. w samodzielnej grupie dywersyjnej „Prus” włączonej później do ZWZ a następnie do Armii Krajowej. Był członkiem Sanitariatu Kedywu Komendy Głównej AK. Brał bezpośredni udział w różnych akcjach zbrojnych.
Podczas Powstania zajmował się opatrywaniem i operowaniem rannych w szpitalu polowym zorganizowanym na bazie szpitala im. Karola i Marii, a potem w szpitalu Wolskim.
Po upadku Powstania Warszawskiego przedostał się do Kielc, gdzie od listopada 1944 roku do lutego 1945 roku pracował jako lekarz punktu PCK, którego działalność była ukierunkowana głównie na udzielaniu pomocy uchodźcom z Warszawy.
Pod koniec wojny został powołany do zawodowej służby wojskowej, którą pełnił w Sanitarno-Epidemiologicznym Laboratorium Frontu WP nr 9, Centralnym Laboratorium Sanitarno-Epidemiologicznym i Wojskowym Centrum Wyszkolenia Medycznego.
1 marca 1962 roku został zatrudniony w WAM jako kierownik nowo organizowanej Katedry Mikrobiologii Lekarskiej, kierował nią do 1973 roku, do chwili przejścia w stan spoczynku.
W 1964 roku został Komendantem (Dziekanem) Wydziału Lekarskiego tej Uczelni, funkcję tę pełnił do 1971 roku, była to najdłuższa kadencja dziekańska w dziejach WAM.
W 1971 roku, po 7 latach pełnienia funkcji komendanta-dziekana Wydziału Lekarskiego WAM, profesor Chomiczewski złożył rezygnację i pozostał tylko na stanowisku szefa Katedry Mikrobiologii Lekarskiej.
W październiku 1973 roku, kiedy w związku z osiągnięciem przedłużonego przez MON wieku emerytalnego został przeniesiony w stan spoczynku.
W 1976 roku rektor cywilnej Akademii Medycznej zaproponował mu objęcie kierownictwa Zakładu Bakteriologii i Immunologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Funkcję kierownika Zakładu pełnił do 1980 roku, kiedy skończył 70 lat i zgodnie z ustawą osiągnął wiek emerytalny dla profesorów cywilnych.
Pięknym uhonorowaniem dorobku naukowego i dydaktycznego profesora Chomiczewskiego było nadanie Mu w 1990 roku przez Senat Uczelni tytułu Doctor honoris causa Wojskowej Akademii Medycznej im. gen. dyw. prof. Bolesława Szareckiego.
W latach 1973-1976 był przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów.
Był promotorem 10 rozpraw doktorskich, 5 jego współpracowników uzyskało stopień naukowy doktora habilitowanego a trzech tytuł profesora. Był recenzentem 49 rozpraw doktorskich, 15 przewodów habilitacyjnych i 10 ocen dorobku kandydatów do tytułu profesora.
Jego pasją była jazda konna. Profesor do ukończenia 76 roku życia uprawiał ją rekreacyjnie.

Zdjęcia
CWD
Kadet Jan Chomiczewski

CWD
Por. lekarz Jan Chomiczewski 1938 rok

CWD
Kadra 403 Kompanii Sanitarnej 26 DP, pierwszy od lewej por. Chomiczewski, wieś Miastkowice k. Kcyni, lipiec 1939 r.

CWD
ppłk dr med. Jan Chomiczewski - 1947 r.

CWD
Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Medycznej - dziekan prof. dr hab. med. Jan Chomiczewski

CWD
Uroczystość nadania profesorowi Chomiczewskiemu tytułu Doctor honoris causa. Dyplom wręcza JM Rektor Komendant WAM gen. bryg. dr hab. med. Władysław Tkaczewski

CWD
Profesor Chomiczewski

Piśmiennictwo
  1. Andrzej Kulig, Krzysztof Chomiczewski: Płk prof. dr hab. med. Jan CHOMICZEWSKI (1909-1992) Sylwetka lekarza, oficera, pracownika naukowego i nauczyciela akademickiego – krótki życiorys i wspomnienia
  2. https://lekarzepowstania.pl/osoba/jan-andrzej-chomiczewski-ps-pobozanski/