Obelisk upamiętniający rozstrzelanie trzech żołnierzy AK

Okręg Lublin
Obelisk znajduje się w ParkuZamojskim, na skarpie nad stawem obok głównych schodów.
Fundatorem obelisku była Cecylia Szumska, córka Michała Szczura - jednego z zamordowanych

13 listopada 1944 r. z wyroku sowieckiego sądu wojskowego w tym miejscu tajnie stracono trzech żołnierzy AK: Wszyscy trzej należeli do oddziału partyzanckiego "Ciąga".  Uczestniczyli w akcjach przeciwko okupantowi niemieckiemu i UPA na terenach Zamojszczyzny, które wstrzymywały Aktion Zamość, czyli wysiedlenia na terenach Zamojszczyzny oraz mordy wykonywane na polskiej ludności przez Ukraińską Powstańczą Armię. Odział brał udział także w akcjach "Wieniec"  i "Burza". Partyzanci pod dowództwem por. Józefa Śmiecha ps. "Ciąg" wsławili się sprawnym odbijaniu więźniów z zamojskiego więzienia gestapo, a później NKWD.

Okoliczności odnalezienia grobu

Do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku nie było żadnych informacji o losie jaki ich spotkał.
Pierwsze informacje o losie Michała Szczura pozyskała jego córka p. Cecylia Szumska dopiero na początku lat ‘90 ubiegłego wieku.
Do Warszawy przyjechała wtedy komisja, która ujawniała zbrodnie stalinowskie. Pani Szumska wciąż żywiła nadzieję, iż ojciec został gdzieś wywieziony na wschód, lub był aresztowany. Jednak nie udało się jej odnaleźć żadnych informacji, dopiero po odniesieniu się pisemnie do Moskwy uzyskała informację o dacie zamordowania Michała Szczura i pozostałych skazanych, ale miejsce nie było podane. Pismo, które otrzymała rozesłała do rodzin pozostałych ofiar. Pani Szumska rozpoczęła poszukiwania. Co miesiąc jeździła na posiedzenia kombatantów w Zamościu. Na jednym z posiedzeń obecnością swoją zaszczycił pewien były żołnierz AK, który był więziony w zamojskim więzieniu przez NKWD. Wspomniał, że w swojej celi na murach wydrapane było nazwisko ojca pani Szumskiej. Był to znak, że Michał Szczur był zamordowany prawdopodobnie w Zamościu.
Dokładne miejsce rozstrzelania i pochowania ciał zdradził ogrodnik parku, który w noc 13 listopada słyszał strzały dochodzące z ów miejsca. Kolejnym problemem było wydobycie ciał. Prokurator nie wyrażał zgody na wykopy w parku miejskim bez dowodu, że w miejscu w tym są pochowane szczątki ludzkie. Pani Szumska, więc udała się po pomoc do archeologa, który prowadził w tym czasie wykopaliska w Bełżcu. Zgodził się i udowodnił obecność ciał po zbadaniu składu gleby. Po wykopaliskach okazało się, że w miejscu grobu (garażu, gdzie Niemcy niegdyś przechowywali samochody) przechodzą rury kanalizacyjne.
Przez remonty większość kości zostało zniszczone lub przekopane. Zostały się jedynie parę kości, które Pani Szumska zebrała i złożyła w grobie matki w 2002 r., za zgodą rodzin pozostałych ofiar.
Źródło: http://przewodnikzamosc.pl/?tag=armia-krajowa-zamosc

Zdjęcia

Okręg Lublin
Oddział "Ciąga", pierwszy od prawej strony Wacław Bakuniak "Beczka"
http://www.zamosconline.pl/text.php?id=12043&rodz=kul&tt=historia-zamordowanych-zolnierzy-w-parku-miejskim-w-zamosciu

Kolejne zdjęcia pochodzą z http://locsm.edu.pl/zamosc/index.php/wydarzenia/item/86-uroczystosc-upamietniajaca-smierc-zolnierzy-ak-zamordowanych-przez-nkwd - ilustrują odsłonięcie tablicy 12 marca 2016

Okręg Lublin

Okręg Lublin

Film z odsłonięcia tablicy

Piśmiennictwo

  1. http://www.zamosconline.pl/text.php?id=12043&rodz=kul&tt=historia-zamordowanych-zolnierzy-w-parku-miejskim-w-zamosciu
  2. https://lublin.tvp.pl/24406243/pamieci-zolnierzy-ak-uroczyste-odsloniecie-tablicy