Tablica upamiętniająca żołnierzy AK, BCh i WiN torturowanych i zamęczonych w tym budynku przez Gestapo, NKWD i UB

PUBP Zamosc
ul. Kolegiacka 18 (d. gmach Czerskiego)
Trójskrzydłowa kamienica położona pomiędzy ulicami Kościuszki, Kolegiacką i Żeromskiego

2-piętrowy gmach został wzniesiony w latach 1929-30 z finansów Stanisława Czerskiego (1895-1960) przemysłowca, żołnierza I Brygady i radnego miejskiego. Mieściły się w nim biura, mieszkania, kawiarnia "Europejską", Bank Zjednoczonego Związku Ziemskiego, kancelarie adwokackie itp.
W domu zamieszkiwał na początku wojny starosta niemiecki.

Okres wojny

Od 1940 w domu była siedziba Gestapo. W piwnicach od ul. Żeromskiego mieścił się od początku 1940 areszt śledczy tzw. "bunkry zamojskie". Częste były wypadki śmierci więzionych wskutek tortur. Masowo wysyłano stąd na śmierć. Z okna na II p. wyskoczył komendant obwodu AK kpt. Wacław Stasiewicz "Bartosz", aresztowany przez Gestapo dnia 13 września 1943 r. Na cmentarzu pochowano 50 ofiar gestapowskiej katowni.

Okres po wojnie

Po wejściu Sowietów do Zamościa budynek został zajęty przez NKWD, a od 10 stycznia 1945 mieścił się w nim Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.
Areszt składał się z 9 cel. Najmniejsza celą była ulokowana pod schodami do piwnicy (cela numer 1), z największa – cela numer 5 (na końcu korytarza), znajdowała się też cela dla kobiet. W niższej kondygnacji, gdzie zachowały się piwnice z XVII wieku, były jeszcze 2 kolejne cele (te były najgorsze: zalane częściowo wodą, pełne gryzoni).
Trudno dziś wyobrazić sobie okrutny swąd panujący w ciasnych celach, gdzie na przestrzeni paru metrów przetrzymywano czasem około 30 osób. Smród, szczury, wiadro na nieczystości i okienko na zewnątrz, przez które czasem udało się przechodniom wrzucić coś do jedzenia – to codzienność, jaką zapamiętali dawni więźniowie.
Pierwszymi szefami PUBP w Zamościu byli: Przez areszt zamojskiej "bezpieki" przeszło ponad 2,3 tys. osób.
Do aresztu trafiali nie tylko Polacy, w 1947 r. przywieziono członków UPA z południowego Roztocza. Po próbie ucieczki wszyscy zostali zgładzeni najprawdopodobniej w lasach na południe od Zamościa.
Na ścianach i drzwiach zachowało się kilkadziesiąt napisów z 1945-54 wyryte przez przetrzymywanych, głównie nazwisk, ale także fragmentów modlitw, sentencji, kalendarzy, a nawet swoisty "Podział zajęć dziennych":
1. Pobudka
2. Posiedzenie na kiblu
3. Spacer z kiblem przed sobą i mycie się
4. Picie kawy
5. Zdychanie za papierosem

Zdjęcia

PUBP Zamosc
Gmach Czerskiego
https://gazetamiasta.pl/gmach-czerskiego-cz-ii-okrutny-czas-totalitaryzmow/

Poniższe zdjęcia pochodzą z http://www.info-zamosc.pl/index.php/2018/03/04/zamosc-ul-zeromskiego-dawna-placowka-i-areszt-nkwd-w-1939-1954/ i przedstawiają piwnice "Gmachu Czerskiego"

PUBP Zamosc

PUBP Zamosc

PUBP Zamosc

PUBP Zamosc


Piśmiennictwo

  1. http://www.zamosciopedia.pl/index.php/um-uz/item/5604-urzad-bezpieczenstwa-w-zamosciu
  2. http://www.zamosciopedia.pl/index.php/dk-dr/item/2436-dom-czerskiego
  3. http://www.info-zamosc.pl/index.php/2018/03/04/zamosc-ul-zeromskiego-dawna-placowka-i-areszt-nkwd-w-1939-1954/ zdjęcia cel