Tablica pamięci żołnierzy Okręgu Nowogródzkiego AK

Tablica pamięci żołnierzy Okręgu Nowogródzkiego AK
https://www.google.com/search
Tablica pamięci żołnierzy Okręgu Nowogródzkiego AK
Kościół farny p.w. Przeobrażenia Pańskiego

W kościele odbył się w roku 1422 ślub króla Władysława II Jagiełły i księżny Sofii Holszańskiej, późniejszej matki królów. W kościele tym ochrzczony został też Adam Mickiewicz.
Podczas uroczystości w Nowogródku na Białorusi zorganizowanych w 2018 roku z okazji 75. rocznicy męczeństwa 11 sióstr nazaretanek, które ofiarowały swoje życie, aby uratować 120 zakładników i księdza z rąk Niemców, miejscowy kościół farny p.w. Przemienienia Pańskiego podniesiono do rangi sanktuarium błogosławionych męczennic 11 nazaretanek.

Aresztowanie i rozstrzelanie sióstr zakonnych

W odpowiedzi na akcje oddziałów partyzanckich Armii Krajowej na terenie Nowogródczyzny, od lipca 1942 roku Niemcy prowadzili liczne aresztowania i egzekucje wśród ludności polskiej.
Ostatnia fala aresztowań nastąpiła w nocy z 17 na 18 lipiec 1943, kiedy to z zamiarem rozstrzelania oddziały gestapo zatrzymały około 120 osób – ojców i członków rodzin z Nowogródka.
Pełniąca obowiązki przełożonej domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (nazaretanek) w Nowogródku – S. Maria Stella, w imieniu całej wspólnoty domu złożyła Bogu ofiarę w zamian za uratowanie życia aresztowanym.
31 lipca 1943 roku s. Maria Stella wraz ze wspólnotą otrzymała nakaz zgłoszenia się wieczorem do siedziby gestapo. Na komisariat udało się 11 sióstr: Stella, Imelda, Rajmunda, Daniela, Kanuta, Sergia, Gwidona, Felicyta, Heleodora, Kanizja i najmłodsza, 27-letnia Boromea. Po krótkim przesłuchaniu i próbie wywiezienia jeszcze wieczorem na miejsce egzekucji za miastem, siostry spędziły noc w komisariacie gestapo. Wczesnym rankiem 1 sierpnia siostry ponownie zostały wywiezione i rozstrzelane nad przygotowaną mogiłą w lesie za Nowogródkiem.
W domu pozostała tylko jedna siostra - Małgorzata. To ona w kilka dni po egzekucji wraz z jedną z parafianek odnalazła mogiłę swoich zakonnych współtowarzyszek. Kiedy zobaczyła świeżo rozkopaną ziemię zaczęła grzebać i ujrzała nogę. Siostry nie były zakopane głęboko. Kiedy odkopano mogiłę, to wyjęto z niej 12 ciał. Jedną z ofiar, poza jedenastoma siostrami, był młody, 16-letni chłopiec. Jak tam trafił, to pozostaje do dziś tajemnicą. Dziś nazaretanki spoczywają w sarkofagu w farnej kaplicy.
120 aresztowanym członkom rodzin, za których siostry ofiarowały życie, zamieniono karę śmierci na przymusowe roboty w Niemczech, po zakończeniu działań wojennych wszyscy wrócili do swoich rodzin.
11 nazaretanek z Nowogródka zostało beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II w Rzymie 5 III 2000.
Tablica pamięci żołnierzy Okręgu Nowogródzkiego AK
https://niezalezna.pl/282556-zamordowane-siostry-nazaretanki-z-nowogrodka

Źródło: https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/900787,Meczennice-z-Nowogrodka

• Okręg Nowogródek Armii Krajowej

• Навагрудская акруга Арміі Краёвай - у працэсе падрыхтоўкі

• Navahrudak District of the Home Army - in preparation