Pomnik Sophie Biedermann

Położenie: 42_N2/1/2
Przed pomnikiem znajdują się nagrobki rodziców Sophie Biedermann : łódzkiego fabrykanta Ludwika Meyera (1841 - 1911) i Matyldy Haentschel (zm. 1912).
Sophie Biedermann była pierwszą żona Alfreda Biedermanna, łódzkiego przemysłowca w branży włókienniczej, wieloletniego prezesa zarządu łódzkich tramwajów miejskich (Kolej Elektryczna Łódzka) i podmiejskich (Łódzkie Wąskotorowe Elektryczne Koleje Dojazdowe) oraz prezesa Towarzystwa „Saturn” w Czeladzi.
Z Alfredem miała dwóch synów: starszego Rolpha Alfreda i młodszego Helmuta Hansa Ludwika. Trzy tygodnie po drugim porodzie, Zofia zmarła z powodu gorączki połogowej.
Synowie:
- Rolph Alfred (ur.n26 sierpień 1893, zm 1979) - a początku lat 20. wyjechał z żoną Ziulą do Londynu i tam trudnił się handlem i był agentem ubezpieczeniowym. Do 1939 roku rzadko odwiedzał Łódź i robił to tylko wtedy, gdy musiał załatwić interesy.
- Helmut Hans Ludwik – w 1914 roku został powołany do carskiej armii i walczył na froncie wschodnim. Warto dodać, że miał stopień porucznika. W 1918 roku znalazł się w Finlandii i stamtąd, już jako Fin (dzięki fałszywym dokumentom) wrócił do Łodzi. W 1919 wstąpił do wojska polskiego. Brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej, za co został odznaczony w 1920 roku Krzyżem Walecznych. W 1927 roku ożenił się z amerykanką Hildegardą Marią Luizą Reimer, z którą zamieszkał w pałacu przy ul. Franciszkańskiej 1/3.
W czasie okupacji niemieckiej, podobnie jak jego stryj Bruno i jego córka Lil, brał udział w działalności podziemnej. Przez jego willę przy ul. Skorupki przechodziły wiadomości dla osób, które aktywnie działały w podziemiu akowskim. Helmut pomagał także w organizowaniu pomocy dla getta łódzkiego. W 1944 Helmut i Hildegarda opuścili Łódź i wyjechali do Niemiec, a 1945 udali się do Drezna, aby ostatecznie zakończyć swą podróż
w USA.
W 1927 roku Helmut razem z bratem Rolphem stali się współwłaścicielami rodzinnej firmy.
Pomnik, został wykonany z białego karraryjskiego marmuru w pracowni Otto Lessinga w Rzymie w 1898 roku. Przedstawia Anioła Stróża (sportretowana zmarła) pochylającego się nad dziećmi (są to sportretowani synowie Helmut i Rudolf), które zbliżają się do przepaści.
Zdjęcia

Zofia Malwina z Meyerów i Alfred Biedermannowie

Grób Alfreda Biedermanna na Cmentarzu Ewangelickim (41/K2, plac 45) w 2. rzędzie alei „dębowej”)
Piśmienictwo
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Sophie_Biedermann
- https://baedekerlodz.blogspot.com/2016/11/grobowiec-sophie-biedermann.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Biedermann
- https://cloud-b.edupage.org/cloud/4a_LAURA_KACZMAREK__Biedermann.pdf?z%3AJAAlIgIzExX9H8%2BwwUHXISPLVO%2Fl6KFEDzNB%2FKmfSj5djwVk96AZG9VsSPfbefZc