Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

 Kiepura
ul. Kościelna 1a

Najważniejsza świątynia katolicka Sosnowca budowana była w latach 1893-1899. W 1896 roku oddano do użytku wiernych dolną kaplicę. W 1899 roku biskup kielecki Tomasz Kuliński erygował nową parafię, wydzielając ją z terenu parafii czeladzkiej. W 1901 roku oddana została do użytku plebania.
Świątynia ma nawy boczne o połowę węższe i niższe od nawy głównej, transept i duże, wydłużone prezbiterium zamknięte półkolistą apsydą. We wnętrzu kościoła polichromia Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło. Zbudowana jest z cegły. Projektantem budowli był architekt Karol Kozłowski.
Od 25 marca 1992 katedra diecezji sosnowieckiej.
W 1999, w 100-lecie istnienia parafii, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych jej przez Jana Pawła II, ogłosiła nadanie kościołowi katedralnemu pw. Wniebowzięcia NMP tytułu bazyliki mniejszej.

Ściany i sklepienie pokrywa polichromia, składająca się z 14 scen o treści historyczno-religijnej oraz wizerunków 62 świętych, wykonana w latach 1904-1906. Jej autorami są Włodzimierz Tetmajer i Henryk Uziembło.
Ołtarz główny (z 1903 r.) jest kopią ołtarza z krakowskiego kościoła Bożego Ciała z r. 1634. Jest to dzieło w stylu renesansowym, bogate i złocone. Ufundowali go robotnicy i majstrowie Walcowni Milowickiej (huty "Milowice"), a wykonał rzeźbiarz z Olkusza Paweł Turbas. W ołtarzu głównym oprócz rzeźbionego znajduje się namalowany przez Tetmajera obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej.
Poza ołtarzem głównym są cztery boczne ołtarze : w kaplicy Matki Bożej Różańcowej, Jezusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Zyty. Autorem wiszącej nad głowami wiernych efektownej ambony jest Paweł Turbas.
Zakrystię zdobi piękna polichromia, a w jej przedsionku znajduje się obraz Tetmajera przedstawiający postacie związane z budową świątyni.
Na placu kościelnym znajduje się kapliczka upamiętniająca bitwę stoczoną w 1863 r. przez powstańców z wojskiem carskim. Zniszczona podczas I wojny światowej, została odtworzona w 1930 roku. Pierwotnie stała tam, gdzie doszło do bitwy - u zbiegu ulic Piłsudskiego i Teatralnej; ale podczas modernizacji układu komunikacyjnego miasta została przeniesiona na plac przy kościele.
Na południowej ścianie świątyni umieszczone są tablice ku czci Jana Kilińskiego, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, lekarzy, Sybiraków i harcerzy.

Zdjęcia
 Kiepura
Obraz Wniebowzięcie NMP autorstwa Włodzimierza Tetmajera

Kolejne trzy zdjęcia pochodzą z: https://dziedzictwo.ekai.pl/@@sosnowiec_katedra
 Kiepura
Nawa główna

 Kiepura
Ołtarz boczny

 Kiepura
Figura św. Piotra

 Kiepura
Organy
Piśmiennictwo
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_katedralna_Wniebowzi%C4%99cia_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny_w_Sosnowcu
  2. https://dziedzictwo.ekai.pl/@@sosnowiec_katedra