Pałac Schoena Muzeum
ul. Chemiczna
Muzeum zostało powołane 1 marca 1985[2] roku jako Muzeum Historii Ruchu Robotniczego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego – Oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Od 1989, najpierw jako Muzeum w Sosnowcu, a następnie Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, działa samodzielnie, prowadzone przez sosnowiecki samorząd.
Od samego początku mieści się w Pałacu Schöna w Sosnowcu Środuli, który dzieli ze znajdującą się na parterze Salą Reprezentacyjną Urzędu Stanu Cywilnego oraz znajdującą się w części pomieszczeń piwnicznych Restauracją „Belvedere”.
W recepcji Muzeum działa kawiarnia "Trójkąt w kole" oraz sklep z gadżetami związanymi z prezentowanymi w obiekcie pracami, publikacjami muzeum oraz szkłem.
W ramach działalności statutowej Muzeum istnieją następujące działy merytoryczne:
Muzeum organizuje lekcje muzealne oraz warsztaty skierowane do uczniów i przedszkolaków.
Placówka prowadzi i organizuje badania archeologiczne, głównie na terenie Sosnowca.
Muzeum organizuje wiele wystaw związanych z dziejami miasta i regionu, często w ramach obchodów ważnych wydarzeń dotyczących historii Polski i Europy. Za swoją działalność muzeum otrzymało wiele nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach.
Wystawy stałe:
- Schönowie w Sosnowcu – ekspozycja prezentuje dzieje saksońskich przemysłowców na terenie Sosnowca do 1945 roku oraz ich wkład w rozwój miasta. Na ekspozycję składają się przede wszystkim fotografie i dokumenty;
- Polskie Szkło Współczesne – kolekcja szkła, która ukazuje dokonania polskiego szklarstwa na przestrzeni XX i początku XXI w. Jest to jedyna tego typu kolekcja w Polsce, która ukazuje dokonania polskiego szklarstwa na przestrzeni XX i początku XXI w., będąc świadectwem umiejętności w zakresie wzornictwa oraz technologii polskiego szkła.
Zdjęcia
Ostroga z kółkiem gwiaździstym, miejsce pochodzenia – nieznane
Dział archeologii
Order nadany Antoniemu Bernadzikiewiczowi, właścicielowi Fabryki Pończoch „Sosnowiczanka”, Francja, Paryż, 1927 r.
Dział historii i kultury miasta
Wystawa szkła artystycznego
Jadwiga Maziarska Kompozycja, 1973 r.
Dział sztuki
Piśmiennictwo
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_w_Sosnowcu