Celem Centrum jest rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami i nauczycielami, a także: inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Centrum jest otwarte dla publiczności od 5 listopada 2010 roku.
W laboratoriach Centrum Nauki Kopernik mogą eksperymentować wszyscy, którzy ukończyli 13 lat (dla grup zorganizowanych od wtorku do piątku) i 9 lat w weekendy (tzw. minilaby dla turystów indywidualnych).
Strefa Eksperymentowania to centralna ekspozycja Kopernika, mieszcząca się w ogromnej, otwartej przestrzeni pierwszego piętra. Poświęcona jest przyrodzie i zachodzącym w niej zjawiskom oraz człowiekowi i ludzkiej percepcji świata fizycznego. Można tu samodzielnie eksperymentować przy około 200 eksponatach, tworzących 19 grup tematycznych.
Znajdują się tutaj:
Znajdują się tutaj:
Laboratoria - W laboratorium biologicznym publiczność poznaje, czym jest m.in. termocykler, zestaw do elektroforezy, komora laminarna czy pipeta automatyczna. W pracowni chemicznej zwiedzający mogą wyprodukować wodór, wytworzyć prąd w wyniku reakcji chemicznej oraz wykonać mydło w wyniku reakcji zmydlania tłuszczów. W pracowni robotycznej zwiedzający mogą zbudować lub zaprogramować swojego robota. W laboratorium fizycznym działania koncentrują się na świetle, falach, zjawiskach termicznych i akustycznych, a także na cząstkach elementarnych.
Majsternia - każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności samodzielnie podejmuje wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – słomki, papier, spinacze, kulki, gumki..
W Centrum znajdują się także:
Teatr Robotyczny - można obejrzeć spektakle: „O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali” oraz „Tajemnica Pustej Szafy, czyli Duchy z czwartego wymiaru”
Teatr Wysokich Napięć - zwiedzający zamknięty w klatce Faradaya może zobaczyć spektakle, których głównym bohaterem jest prąd elektryczny
Planetarium gdzie odbywają się nie tylko pokazy gwiezdnego nieba i filmów. Seanse poruszają różnorodne tematy popularnonaukowe – astronomiczne, przyrodnicze, a także etnograficzne. Pokazy wyświetlane są na sferycznym ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu widzowie mają poczucie zanurzenia w wyświetlanym świecie potęgowane jest przez system nagłośnieniowy rozmieszczony dookoła kopuły.
Pod koniec 2020 roku w Centrum Nauki Kopernik pojawił się 10-milionowy gość.
Zdjęcia
Prezentowane zdjęcia pochodzą z: https://plusa.net.pl/multimedialny-park-fontann-w-warszawie/