Łazienki Królewskie to nazwa odnosząca się do historycznego ogrodu, w którym znajdują się cenne zabytki architektury i rzeźby, znana przede wszystkim jako letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, który w 1764 r. odkupił posiadłość Ujazdów od Stanisława Heraklisza Lubomirskiego. To Stanisław H. Lubomirski zapoczątkował historyczną nazwę wznosząc poniżej Zamku Ujazdowskiego w 1683 r. dwa pawilony: Ermitaż i Łaźnię. Pawilon zaprojektowany w stylu barokowym przez Tylmana z Gameren to dziś Łazienka znajdująca się w murach Pałacu Na Wyspie.
W czasach król Stanisława Augusta Poniatowskiego powstały liczne budowle, rzeźby, stawy, ogrody oraz parki. Jako że Łazienki Królewskie były letnią rezydencją króla, to przebywał on w nich od końca maja do września. W tym okresie przyjmował on tam przedstawicieli innych państw, znanych literatów oraz uczonych. Tu odbywały się słynne Obiady Czwartkowe. W 1767 roku został oficjalnie przyłączony do Łazienek Belweder.
W okresie II Rzeczypospolitej Łazienki stały się własnością Skarbu Państwa. Podczas II wojny światowej Łazienki zostały zamknięte przez władze niemiecki dla Polaków. Wiele budynków, pomników oraz dzieł zostało zniszczonych. Doszczętnie zrujnowano m.in. pomnik Fryderyka Chopina, który po wojnie został odbudowany. Łazienki Królewskie znajdują się na obszarze 76 hektarów, w tym powierzchnia wód to aż 4,9 hektara. Na całym ich obszarze znajduje się aż 40 rodzajów różnych budynków, rzeźby wolnostojące, ogrody, parki i ogromna liczba cennych zabytków nie tylko historycznych, ale także kulturalnych. Do parku prowadzi 10 bram.
Oto kilka miejsc rekomendowanych do zwiedzania w Łazienkach Królewskich:
Pałac na Wyspie
Pierwotnie był to barokowy pawilon Łaźni, który dopiero w latach 1772- 1793 został przebudowany dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ogromny zespół pałacowy leży na sztucznej wyspie, która jest otoczona przez stawy. Z lądem połączony jest dwoma mostami, na których końcach znajdują się pokaźne kolumny. Pałac od 1775 roku pełnił funkcję letniej rezydencji króla Stanisława. Po śmierci króla był własnością jego brata księcia Józefa Poniatowskiego oraz jego siostry księżnej Marii Teresy Poniatowskiej. Następnie trafił w ręce cara Aleksandra I. W okresie II wojny światowej Pałac bardzo ucierpiał i został zniszczony. Po wojnie rozpoczęła się jego odbudowa, która trwała do 1965 roku. 61 Wnętrza zostały zrekonstruowane, a prace nadzorowane były przez architekta Jana Dąbrowskiego. W skład pomieszczeń, które znajdują się w Pałacu, wchodzą: kaplica, galeria obrazów, gabinet portretowy, pokój kąpielowy, pokój Bachusa, przedsionek, przedpokój, sala Salomona, sala balowa, sala jadalna, Rotunda.
Pomnik Chopina
Pomnik powstał w roku 1926 (kilka lat po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości). Jego autorem był wybitny rzeźbiarz Wacław Szymanowski. Pomnik ten przedstawia kompozytora siedzącego pod wierzbą płaczącą, której gałęzie nad głową Chopina układają się w kształt dłoni. Całość wykonana jest z brązu. W 1940 roku pomnik został całkowicie zniszczony przez niemieckich nazistów. Po wojnie zrekonstruowano go, a odsłonięcie miało miejsce w 1958 roku. Zaraz po odbudowie pomnika w okresie letnim co roku od maja do września co niedzielę odbywają się pod nim koncerty Chopinowskie. Są one organizowane przez Towarzystwo imieniem Fryderyka Chopina i Stołeczną Estradę.
Amfiteatr
Mieści się nad Stawem Południowym. Przeznaczony był na naprawdę wielkie widowiska, bo mógł pomieścić około 1000 osób. Jego otwarcie przypadało dokładnie w rocznicę elekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czyli 7 września 1791 roku. Cały amfiteatr to kamienna budowla w kształcie półkola, która połączona jest ze sceną kanałem wodnym.
Pałac Myślewicki
Zaprojektowany przez Dominika Merliniego na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego Pałac , jest jednym z najbardziej rozpoznawanych obiektów na terenie Parku Łazienkowskiego. Pierwotnie był mieszkaniem dla dworzan, a później został przejęty przez Józefa Poniatowskiego. Przetrwał II wojnę światową i pozostał budynkiem rządowym.
Ogrody
Na terenie Łazienek znajdują się cztery okazałe ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny styl oraz urok. Zwiedzający mogą całkowicie zrelaksować się w tych miejscach, popodziwiać piękne oraz czasem rzadko spotykane okazy roślin lub zwierząt. Jest to także idealne miejsce na spacer i wypoczynek dla mieszkańców Warszawy, aby odpocząć na łonie przyrody.