Park Szczęśliwicki

Centrum R-S

Park Szczęśliwicki to park miejski na warszawskiej Ochocie, między ulicą Włodarzewską a ulicą Drawską.
Park został założony w latach 60. XX w. na obszarze leżącym tuż za przedwojenną granicą warszawskiego Rakowca.
Obszar ten ze względu na wydobycie gliny dla cegielni braci Oppenheimów nie został zabudowany umocnieniami Twierdzy Warszawa, leżąc między fortami Szczęśliwice a Rakowiec, których sąsiedztwo z kolei wykluczało zabudowę mieszkalną.
Otwarte, niezagospodarowane tereny bywały miejscem stacjonowania taborów cygańskich.
Po wojnie było to również miejsce wywozu śmieci, zwłaszcza gruzu. Ostatecznie tereny po wyrobiskach gliny i usypiska poddano rekultywacji. Na kopcu utworzono stok narciarski, a z glinianek zbiorniki rekreacyjno-wędkarskie. Większość obszaru zadrzewiono. Park powstał w czynie społecznym.
Nazwa parku pochodzi od nazwy dawnej wsi Stenclewice (Szczęśliwice).
Park ma charakter sportowo-wypoczynkowy. Pod koniec lat 90. XX w. rozbudowano infrastrukturę narciarską. Organizowane są w nim różnego rodzaju festyny itp. imprezy.
W skali Warszawy park jest uznawany za ostoję o znaczącej randze dla zachowania różnorodności biologicznej, a zwłaszcza fauny.
Według obserwacji amatorskich, do 2014 r. na terenie parku stwierdzono 70 gatunków ptaków. W większości nie są to gatunki lęgowe.
Wśród zwierząt występujących na terenie Parku Szczęśliwickiego znajdują się następujące gatunki ptaków: łabędź niemy, czernica, łyska, rokitniczka, trzciniak, modraszka, bogatka i in., np. krukowate.
Wśród częściej obserwowanych, a jednocześnie niepospolitych, gatunków znajdują się dzięcioł białoszyi i bączek. Bardziej pospolite w skali Polski gatunki zalatujące do parku, zwłaszcza w okresie sezonowych migracji, to m.in. mysikrólik kwiczoł, rudzik, raniuszek, bernikla kanadyjska, mewa śmieszka, mewa siwa, mewa srebrzysta, gil, jemiołuszka, czyż.
Wśród płazów notowane są jedynie żaba wodna, ropucha szara i ropucha zielona. W gliniance żyje 11 gatunków ryb.
Dwa największe wyrobiska gliny połączono kanałem tworząc zbiornik Glinianki Szczęśliwickie o powierzchni ok. 7 ha. Nad kanałem poprowadzony jest mostek, a nad zbiornikiem wybudowano pomost i przystań dla kajaków i łódek.
Na terenie parku znajduje się otwarty basen.
Na terenie parku, na Górce Szczęśliwickiej, mieści się Całoroczny Stok Narciarski Szczęśliwice – obiekt Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zimą może być dośnieżany, a latem zjeżdżanie możliwe jest dzięki odpowiedniemu zraszananiu. Stok on różnicę poziomów 44 m, przy średnim nachyleniu 12°, długość zjazdu 227 metrów. Na Górce działa także kolejka grawitacyjna.

Zdjęcia
Centrum R-S
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/1828,warszawa-caloroczny-stok-narciarski-szczesliwice.html
Całoroczny Stok Narciarski

Centrum R-S
https://www.facebook.com/gorkaszczesliwicka/photos/-zjazd-kolejk%C4%85-grawitacyjn%C4%85-to-nie-tylko-lekki-dreszczyk-emocji-ale-tak%C5%BCe-mo%C5%BCliw/4770363319655949/
Kolejka grawitacyjna

Centrum R-S
http://parkszczesliwicki.pl/basen-szczesliwice
Basen


Źródła
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Szcz%C4%99%C5%9Bliwicki
  2. https://aktywnawarszawa.waw.pl/pl/osrodki-sportowe/gorka-szczesliwicka/oferta-uslug/caloroczny-stok-narciarski
  3. http://parkszczesliwicki.pl/
  4. http://parkszczesliwicki.pl/basen-szczesliwice