Pomnik Józefa Piłsudskiego

Centrum R-S
Przy Belwederze
Pomnik znajduje się przy Belwederze w Warszawie. Radni Gminy Warszawa Centrum podjęli 26 lutego 1998 roku uchwałę, zgodnie z którą zaprojektowaniem monumentu i jego realizacją miało zająć się stowarzyszenie „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego” utworzone przez Jerzego Waldorffa, a za wykonanie uchwały odpowiedzialny będzie prezydent stolicy Marcin Święcicki.
Autorem rzeźby był Stanisław Kazimierz Ostrowski. Pomnik został uroczyście odsłonięty przez Marcina Święcickiego, Jerzego Waldorffa i córkę marszałka Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską 8 listopada 1998 roku.

Monument znajduje się przy bocznym wejściu do Belwederu, przy placyku, z którego jest jedno z wejść do Łazienek Królewskich, u zbiegu Alej Ujazdowskich, ul. Belwederskiej i ul. Bagatela.
Rzeźba przedstawia stojącego Józefa Piłsudskiego opierającego się oburącz o szablę w pochwie. Stanisław Ostrowski wykonał marmurowy pomnik marszałka jeszcze przed II wojną światową. Przechowany w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich, stał się podstawą do wykonania odlewu. Rzeźba została odlana ze spiżu, dzięki inicjatywie Ministerstwa Obrony Narodowej, które przekazało na ten cel dużą ilość łusek armatnich.
Na niskim cokole umieszczono napisy:
„Marszałek Józef Piłsudski”
„Swemu Obrońcy w 1920 r. – Warszawa” (od strony ul. Bagatela)
„Z inicjatywy Jerzego Waldorffa pomnik ten odsłonięto / 8 listopada 1998 r. w 80-tą rocznicę odzyskania niepodległości / Fundatorami są: / Gmina Warszawa Centrum, Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie / Wiesław Ciałkowski i inni ofiarodawcy / Społeczny Komitet Budowy Pomnika / Marszałka Józefa Piłsudskiego Warszawa 1998"

Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), kierownik Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu (1917), od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 Naczelnik Państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930); wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.
W młodości, podczas prowadzenia działalności konspiracyjnej, był znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Wśród zwolenników Piłsudskiego, zwłaszcza z czasów służby w Legionach, używano jego przydomków – Komendant, Dziadek, Marszałek oraz Ziuk.
W październiku 1914 Piłsudski zainicjował powstanie Polskiej Organizacji Wojskowej, tajnego zrzeszenia działającego we wszystkich zaborach, którego został komendantem głównym.
14 listopada 1920 roku otrzymał awans do stopnia Marszałka Polski, po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej.


Józef Piłsudski o nagrywaniu głosu ludzkiego
https://www.youtube.com/watch?v=oOcBRyQtb_w

Zdjęcia i filmy
Centrum R-S

Centrum R-S
Józef Piłsudski i Edward Śmigły-Rydz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920

Centrum R-S
Uroczystość wręczenia Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej, listopad 1920

Centrum R-S
Józef Piłsudski i Gabriel Narutowicz

Centrum R-S
12 maja 1926, Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego. Od lewej: Kazimierz Stamirowski, Marian Żebrowski, Gustaw Orlicz-Dreszer, Józef Piłsudski, Władysław Jaroszewicz i Michał Galiński

Centrum R-S
Józef Piłsudski składa hołd prochom króla Jana III Sobieskiego w 250. rocznicę wiktorii wiedeńskiej w 1933

Centrum R-S
Kraków, trumna z ciałem Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu



Źródła
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Pi%C5%82sudski