Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

 Warszawa
Pomnik usytuowany jest u zbiegu ul. Wiejskiej i Matejki, naprzeciwko siedziby Sejmu i Senatu RP.

Pomnik Upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej i działaczy struktur cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego z lat 1939-1945.
Wzniesiony w znacznym stopniu ze składek byłych żołnierzy AK.
Polskie Państwo Podziemne (PPP) to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Były systemem władz państwowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupowania terytorium państwa polskiego przez III Rzeszę i ZSRR.
Istniało od 27 września 1939 roku (utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP)) do 1 lipca 1945 (samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie).
Określenie to po raz pierwszy w okupowanym kraju pojawiło się na łamach „Biuletynu Informacyjnego” 13 stycznia 1944 roku.
Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali całej okupowanej Europy. Stworzono konspiracyjną administrację, sądownictwo, działało szkolnictwo. Równolegle powołano struktury zbrojne w postaci Armii Krajowej, podległe bezpośrednio Naczelnemu Wodzowi w Londynie. Realizowano szereg akcji dywersyjnych, likwidowano prominentnych funkcjonariuszy hitlerowskich, szczególnie przedstawicieli zbrodniczych formacji SS, SD oraz Gestapo.
Integralną częścią zbrojnego podziemia było harcerstwo. Żołnierze Szarych Szeregów prezentowali wysokie morale, gotowi byli do największych poświęceń.
Struktura organizacyjna Polskiego Państwa Podziemnego: Film


Piśmiennictwo
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Armii_Krajowej_i_Polskiego_Pa%C5%84stwa_Podziemnego_w_Warszawie
  2. https://kronikidziejow.pl/porady/polskie-panstwo-podziemne-geneza-struktury-dzialalnosc-dowodcy/
  3. https://kierunki.info.pl/witold-stefanowicz-akcja-pod-arsenalem/