Gołas Wiesław

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: 17 - 2 - 30b

Wiesław Ryszard Gołas (ur. 9 października 1930 w Kielcach, zm. 9 września 2021 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej.
Jego ojciec, Teofil (1903 – ok. 1942), był ogniomistrzem w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. W kampanii wrześniowej walczył w Armii Łódź pod Modlinem. Po klęsce września, zbiegł z transportu do oflagu i zaangażował się w działalność konspiracyjną. Ostatecznie został schwytany przez Niemców i zamordowany na Majdanku. Był dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.
Przed wybuchem II wojny światowej Wiesław Gołas uczęszczał do szkoły powszechnej na kieleckim Baranówku, a następnie do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W 1943 wstąpił do Szarych Szeregów[6]. Przybrał pseudonim Wilk. Brał udział w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944, podczas nieudanej akcji, został aresztowany, a następnie poddany brutalnemu śledztwu przez Gestapo. Trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec.
Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, kierowanej przez Aleksandra Zelwerowicza. Studia ukończył w 1954 roku. Debiut w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie (1955–1985), Teatru Polskiego w Warszawie (1985–1992). Twórca doskonałych kreacji komediowych, a także współtwórca Kabaretu Koń, członek Kabaretu Starszych Panów, członek Kabaretu Dudek, wykonawca piosenki W Polskę idziemy autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Występował również w Teatrze Polskim w Warszawie.
Występował w kilkudziesięciu filmach, m. in. 1961 Ogniomistrz Kaleń jako ogniomistrz Kaleń i 1974 Potop jako Stefan Czarniecki. Odznaczony m.in.: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie, 2021).

Źródła:
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Go%C5%82as