Tablica upamiętniająca Władysława Laska

Władysław Laska
ul. Dolna 41, Łężyca
Tablica odsłonięta 18 maja 2014 roku

Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej. Po nabożeństwie miała miejsce druga część uroczystości, która odbyła się przy położonym niżej mauzoleum upamiętniającym ofiary ludobójstwa na Kresach. Wygłoszono kilka okolicznościowych przemówień, głos zabrał Czesław Laska, z którego inicjatywy owa tablica powstała. Przybliżył on postać zamordowanego i jego pracę dla kraju. Następnie ksiądz Henryk Nowik w pięknych słowach, przypomniał, czym jest i czym powinna być dla przyszłych pokoleń ofiara życia zamordowanego przez UB Władysława Laski.
Przedstawiciel Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Zielonej Górze, Władysław Starczewski opowiedział o roli AK w walkach o niepodległość Polski.
Następnie poświęconą tablicę zamontowano na ścianie domu przy ulicy Dolnej 41 w Łężycy. Tam mieszkał i zmarł Władysław Laska. Pośród zaproszonych gości obecna była również jego rodzina.

Władysław Laska urodził się w styczniu 1914 roku, kilka miesięcy przed wybuchem, pierwszej, krwawej wojny, która jak się później okazała, była preludium do mającej nastąpić ćwierć wieku później hekatomby. Władysław Laska przyszedł na świat w Gniłowodach, wsi położonej w województwie tarnopolskim, na byłych Kresach II RP. Patriotyzm, umiłowanie wolności, miłość do Ojczyzny, od najmłodszych lat są obecne w życiu młodego człowieka.
Był członkiem Związku Strzeleckiego w Gniłowodach. Bbierze udział w kampanii wrześniowej 39, następnie działa w konspiracji jak żołnierz Armii Krajowej. W banderowskim ataku w rodzinną wieś 17 lutego 1944 roku traci brata i kilku kolegów.
Został wywieziony w głąb Niemiec, jako robotnik przymusowy. Po wojnie zmieszkuje w Łężycy, która stała się nowym domem wysiedlonych z Kresów mieszkańców Gniłowód. Łężyca to niewielka miejscowość tuż obok Zielonej Góry, opuszczona przez Niemców po II wojnie światowej. Przybyli tu, w sierpniu 1945 roku, z transportem ze Wschodu, mieszkańcy miejscowości Gniłowody, która obecnie leży na terenie dzisiejszej Ukrainy. Po raz pierwszy banderowcy zaatakowali Gniłowodę 17 lutego 1944 roku. Od czasu przyjazdu do Łężycy mieszkańcy wsi przywołują pamięć i oddają hołd pozostawianym na Kresach bliskim, którzy zginęli z rąk OUN-UPA.

Zaczyna działać w mikołajczykowskim PSL – dla nowej władzy ludowcy byli śmiertelnymi wrogami.
W 1947 roku po sfałszowanych wyborach komuniści przystępują do ostatecznej rozprawy ze zwolennikami Mikołajczyka. Ich ofiarą pada Władysław Laska zostaje aresztowany kilkakrotnie przez zielonogórski Urząd Bezpieczeństwa. Po raz ostatni ubecy zatrzymują Go w styczniu 1949 roku. Zostaje brutalnie pobity, po czym trafia do szpitala, po kilkudniowym pobycie w nim powraca do domu. Jednak obrażenia są tak duże, iż Władysław Laska umiera 17 marca 1949 roku. Zostaje pochowany na łężyckim cmentarzu.

Zdjęcia
Władysław Laska
Uczestnicy uroczystości odsłonięcia tablicy

Władysław Laska
Dom w którym mieszkał Władysław Laska

Piśmiennictwo
  1. http://solidarni2010.pl/27981-zielona-gora-odsloniecie-tablicy-upamietniajacej-zakatowanego-przez-ub-dzialacza-psl.html?PHPSESSID=7af7adc9061d61b1809415df88f4abbf
  2. https://www.gosc.pl/doc/1999799.Piekne-zboze-i-krew-najblizszych