Konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej

Centrum R-S

Kościół został ufundowany w II poł. XIII w. przez księcia Konrada I głogowskiego poświęcony św. Jadwidze (babce fundatora), budowany od 1272, ukończony w 1294 przez Henryka Głogowczyka, syna Konrada; sam fundator został pochowany w obrębie świątyni.
Kościół jest najstarszym zachowanym zabytkiem Zielonej Góry.
Kościół palił się wielokrotnie, w latach: 1419, 1582, 1627 i 1651.
W kościele zachował się barokowy chór z malowanymi przedstawieniami świętych z XVII w. i renesansowa kuta krata przy wejściu do Kaplicy Oliwnej. Na zewnątrz i we wnętrzu zachowały się zabytkowe barokowe i renesansowe płyty nagrobne.
Głównym ołtarzem jest tryptyk przedstawiający tajemnice różańca, konsekrowany w 1978. Przy południowej stronie konkatedry stoi figura św. Jana Nepomucena będąca najstarszym pomnikiem w mieście.
W 1992 papież Jan Paweł II, w ramach reorganizacji administracji Kościoła w Polsce, powołał do istnienia diecezję zielonogórsko-gorzowską przenosząc jej stolicę z Gorzowa Wielkopolskiego do Zielonej Góry, a dotychczasowy kościół parafialny św. Jadwigi z dniem 7 czerwca 1992 podniósł do godności konkatedry diecezji zielonogórsko-gorzowskiej (drugi kościół archidiecezji lub diecezji, druga siedziba biskupa diecezjalnego).

Jadwiga, córka hrabiego de Andechs Bertolda IV, urodziła się około 1179 r. Gdy miała kilkanaście lat, poślubiła Henryka, syna księcia śląskiego Bolesława Wysokiego. W dużej mierze dzięki jej staraniom powstał w 1202 roku w Trzebnicy klasztor pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła, który w roku 1218 został włączony jako pierwszy żeński klasztor w skład kongregacji cysterskiej.
Jadwiga wspierała także szpitale i przytułki oraz ufundowała liczne kościoły na Śląsku. Słynęła z wielkiej pobożności i ostatnie lata swego życia spędziła w klasztorze w Trzebnicy, gdzie zmarła w 1243 r. Po śmierci księżnej rozpoczęły się pielgrzymki do jej grobu. Pierwszy cud nastąpił w 1249 roku. Za pontyfikatu papieża Urbana IV rozpoczął się proces kanonizacyjny, w którego toku stwierdzono, że za wstawiennictwem Jadwigi dokonało się w latach 1249-1264 siedemdziesiąt cudów. W 1267 roku Jadwiga została ogłoszona świętą przez papieża Klemensa IV. W 1680 r., z inicjatywy Jana III Sobieskiego, święto ku czci św. Jadwigi zostało rozciągnięte na cały Kościół. Obecnie obchodzi się je 16 października, a św. Jadwiga jest patronką Śląska oraz archidiecezji wrocławskiej.

Zdjęcia
Centrum R-S
Prezbiterium i ołtarz główny

Centrum R-S
Pomnik św. Jana Nepomucena

Źródła
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Konkatedra_%C5%9Bw._Jadwigi_%C5%9Al%C4%85skiej_w_Zielonej_G%C3%B3rze
  2. https://muzhp.pl/pl/e/158/kanonizacja-jadwigi-slaskiej-przez-klemensa-iv