Kapitan Antoni Badowski (ur. 24 grudnia 1924 urodził się W Laskowicach Wielkich na Polesiu, zm. 2 lutego 201) - Sybirak, Żołnierz Generała Andersa, Żołnierz 1 Dywizji Pancernej Generała Maczka.
Jego rodzina posiadała wojskową tradycję, ojciec był uczestnikiem wojny polsko-rosyjskiej.
W wieku 17 lat, wraz matką i rodzeństwem został zesłany na Syberię, skąd uwolnił się dopiero po układzie Sikorski – Majski, który zakładał tworzenie polskich oddziałów wojskowych na terenie ZSRR. Pokonując piechotą 3 tys. kilometrów dotarł do Armii Andersa. Znalazł się tam w ostatniej chwili, kiedy wojska rozpoczęły już ewakuację do Persji. W marcu 1942 roku wstąpił ochotniczo do 8. Dywizji Piechoty Polskich Sił Zbrojnych formowanych na terenie ZSRR.
Po kwarantannie i zaszeregowaniu w Armii przerzucono go do Szkocji, do Glasgow, gdzie przeszkolony do obsługi działa zasilił w sierpniu 1942 roku szeregi tworzącej się tam 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Władysława Maczka. Przebył z nią całą kampanię, począwszy od desantu w Normandii, poprzez Falaise, wyzwolenie Bredy i wreszcie udział w walkach o Wilhelmshafen.
Do Polski wrócił w 1947 roku i zamieszkał w Łodzi. Niedługo potem nękany przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa wyjechał na „Ziemie Odzyskane”, w okolice Jeleniej Góry, gdzie zatrudnił się w fabryce dywanów w Kowarach. Do Łodzi na stałe wrócił dzięki mieszkającej tu córce. Mieszkał tu do śmierci w roku 2017.
Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Wojska dwukrotnie oraz innymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi, w tym Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Msza pogrzebowa odbyła się 4 lutego 2017 roku w kościele Garnizonowym pod Wezwaniem św. Jerzego, przy ul. Świętego Jerzego 9.
W kościele garnizonowym św. Jerzego w Łodzi uczczono trzecią rocznicę śmierci kpt. Antoniego Badowskiego.
26 kwietnia 2017, Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 w Łodzi nadano imię gen. Stanisława Maczka, legendarnego dowódcy 1 Dywizji Pancernej. W uroczystości brali udział l przedstawiciele dowództwa 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka ze Świętoszowa oraz grupa polskich harcerzy z Bredy, holenderskiego miasta, które wyzwoliła polska 1 Dywizja Pancerna. Miała w tym wkład Alicja Kaczorowska, córka Antoniego Badowskiego.
Zdjęcia i filmy
Od lewej: Jola Sowińska-Gogacz, Antoni Badowski i jego córka dr Alicją Kaczorowska
Pogrzeb kpt. Antoniego Badowskiego
13 minut o Kapitanie Antonim Badowskim https://www.facebook.com/watch/?v=1836162729956803
Pogrzeb kpt. Antoniego Badowskiego https://lodz.tvp.pl/28934369/pogrzeb-kapitana-antoniego-badowskiego