Mauzoleum Gojżewskich

Cmentarz Stary

Mazuzoleum przypominania bizantyjską świątynię, stoi w prawosławnej części cmentarza.
Konstanty A. Gojżewski (zm. w 1905 roku), był wyznania prawosławnego, był komisarzem policji IV cyrkułu lub wysokim oficerem carskiej armii.
Jego żona była katoliczką, zmarła 5 września 1900 roku w wieku 57 lat.
Na nagrobku Aleksandry widnieje napis po polsku: „Najukochańszej Żonie, Matce i Babce stroskany mąż”.
Oboje zostali pochowani we wspólnej krypcie, lecz na dwóch częściach cmentarza. Po obu stronach grobowca znajdują się metalowe furtki, łączące część katolicką i prawosławną.
Dotąd nie udało się ustalić ich szczegółowych danych biograficznych.
Prace konserwatorskie przy mauzoleum trwały w latach 2000–2001 i wykonane zostały przez Annę i Tomasza Ostaszewskich. Podczas prac restauratorskich uzupełniono kilkaset brakujących cegieł, zrekonstruowano wrota, brakującą furtkę, krzyż na kopule i witraże. Obiekt wykonany jest z białej i brązowej cegły klinkierowej. Dachówka i daszki narożne wykonane są z ceramiki szkliwionej. W środku kopuła jest ciemnoniebieska ze złotymi gwiazdkami. Tuż nad wejściem jest złocony napis cyrylicą „Grób rodziny Gojżewskich”.
Mauzoleum wykorzystywane było jako kaplica przedpogrzebowa, gdy nie można było korzystać z kaplicy cmentarnej.
Zdjęcia
Cmentarz Stary

Cmentarz Stary

Piśmienictwo
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mauzoleum_Goj%C5%BCewskich_w_%C5%81odzi
  2. https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,1388167.html
  3. https://chwalazapomniana.pl/w-xix-wiecznej-lodzi-czyli-o-milosci-ktora-pokonala-smierc/
  4. https://wookee.wordpress.com/tag/konstanty-a-gojzewski/