Grób Zbigniewa Kustrzyńskiego


Położenie:
Zbigniew Kustrzyński (ur. 18 września 1911 r. w Moskwie, zm. 9 września 1996 w Kanadzie). Rodzina wróciła do Polski po rewolucji rosyjskiej i zamieszkała w Łodzi.
W 1930 ukończył Państwową Szkołę Włókienniczą i pracował jako kierownik działu farbiarskiego w łódzkiej firmie włókienniczej.
Kustrzyński wstąpił do Polskich Sił Powietrznych w 1934 r., po odbyciu kursu pilotażu dostał przydział do 1 Pułku Lotniczego.
Podczas Kampanii Wrześniowej był oficerem taktycznym Zgrupowania Myśliwców 1 Pułku Lotniczego.
Następnie przedostał się do Anglii przez Rumunię i Francję, w sierpniu 1940 otrzymał przydział do dywizjonów myśliwskich RAF, a od października do dywizjonu 303.
W październiku 1941 roku ukończył turę lotów bojowych i otrzymał przydział na stanowisko dowodzenia sektora z prawem wykonywania lotów bojowych w dni wolne od dyżuru.
4 kwietnia 1942 roku pilotowany przez niego samolot został zestrzelony w walce powietrznej nad Francją, pilot wylądował przymusowo we Francji i dostał się do niemieckiej niewoli.
Bezpośrednio przed zestrzeleniem zgłosił zestrzelenie w walce powietrznej dwóch samolotów niemieckich Fw190. Zostało ono uwzględnione dopiero po powrocie z niewoli (185 pozycja na Liście Bajana).
1 lutego 1945 roku razem pilotem angielskim ppłk. Robertem Stanfordem Tuckiem zbiegł z grupy roboczej obozu jenieckiego w Żaganiu. Obaj dotarli do stacjonujących niedaleko jednostek Armii Czerwonej, potem do Polski i do ambasady brytyjskiej w Moskwie. Na koniec wsiedli na statek w Odessie płynący do Southampton powrócili do Wielkiej Brytanii w marcu 1945 roku.
Zbigniew Kustrzyński ożenił się z polską pielęgniarką, którą poznał podczas rekonwalescencji w szpitalu.
Został zwolniony z Polskich Sił Powietrznych w styczniu 1947 r.,
Małżeństwo zamieszkało w Kanadzie, początkowo w Kornwalii w Ontario, później w Montrealu. Kustrzyński był dyrektorem w Dominion Textile Company aż do przejścia na emeryturę.
Zbigniew Kustrzyński był odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych.
Jego nazwisko jest wymienione na Pomnik Battle of Britain w Londynie.
Zdjęcia i film


17.02.1941, Londyn, Wielka Brytania Przyjęcie dla lotników 303 Dywizjonu Myśliwskiego wydane przez matkę chrzestną Dywizjonu lady Smith-Bingham w hotelu Dorchester.
Na dole od lewej: por. Bohdan Mierzwa, por. Zbigniew Kustrzyński, por. Jerzy Jankiewicz, W. Wittels (członek personelu naziemnego). W środku siedzi Mrs. Jean Smith-Bingham, obok niej por. Zdzisław Henneberg. Stoją od lewej: por. Mirosław Ferić, T.B. Simm, kpt. Zygmunt Wodecki, por. Wacław Łapkowski, por. Witold Łokuciewski, por. Tadeusz Arentowicz, kpt. Jan Zumbach, Witold Żyborski (adiutant dywizjonu), por. Jan Kazimierz Daszewski, kpt. Wojciech Kołaczkowski, ppor. Wiktor Strzembosz, kpt. Wacław Wiórkiewicz, por. Bohdan Grzeszczak, L. Marsh (nauczyciel).

Fragment Pomnika Battle of Britain w Londynie

W 80. rocznicę rozpoczęcia Bitwy o Wielką Brytanię, największej kampanii lotniczej II wojny światowej, prezydent miasta Hanna Zdanowska złożyła kwiaty na grobie łodzianina, pułkownika pilota Zbigniewa Kustrzyńskiego, uczestnika tej bitwy, oficera dywizjonu 303 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Razem z prezydent Łodzi kwiaty złożyli radny Mateusz Walasek oraz gość honorowy spotkania Andrzej Amerski, prezes Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Grażyna Rządkiewicz.
Piśmienictwo
- 1. https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/nigdy-tak-wielu-nie-zawdzieczalo-tak-wiele-tak-nielicznym-wholdzie-bohaterskim-lotnikom-id35483/2020/7/10/
- https://bbm.org.uk/airmen/Kustrzynski.htm
- https://warthunder.com/pl/news/478--pl
- https://www.facebook.com/627117304040862/posts/732422830176975/
- https://www.mysliwcy.pl/forum/watki.php?id=445&ustaw=&s=2
- http://www.pmp.org.pl/battle-of-britain-monument-londyn/
- https://www.mysliwcy.pl/forum/watki.php?id=445
- https://warthunder.com/pl/news/478--pl