Grób Bernarda Urbańskiego

Kielce class=

Płock
Sektor 14 C Rząd 1 Numer 10

Napis na nagrobku:
MAM SZCZERĄ WOLĘ CAŁYM
ŻYCIEM PEŁNIĆ SŁUŻBĘ
BOGU I POLSCE, NIEŚĆ
CHĘTNĄ POMOC BLIŹNIM
I BYĆ POSŁUSZNYM
PRAWU HARCERSKIEMU
BERNARD URBAŃSKI
HARCMISTRZ
MISTRZ WĘDLINIARSKI
ŻYŁ LAT 72 ZM. 21.VII.1980

Bernard Urbański (ur. 29sierpnia 1908, zm. 21 lipca 1980 w Kielcach. Harcmistrz, mistrz wędliniarski.
W okresie między wojennym ukończył Szkołę Handlową w Kielcach.
Opiekował się 6 Kielecką Drużyną Harcerzy.
Produkował wędliny podrobowe przy ulicy Bodzentyńskiej 61. Po wojnie był starszym Cechu Rzeźników i Wędliniarzy w Kielcach Za organizowanie nabożeństw rzemieślniczych oraz namawianie do otwierania prywatnych zakładów był prześladowany przez władze.
Na przełomie 1949 i 1950 roku, gdy likwidowane zostało harcerstwo, sztandar drużynie został odebrany i anektowany w Komendzie Głównej Urzędu Bezpieczeństwa w Warszawie. Ówczesny Komendant VI Szczepu ZHP hm. Bernard Urbański jemu tylko znanymi drogami wykonany jedwabny duplikat sztandaru podłożony został na miejsce oryginału.Ten wrócił do Kielc. Został ukryty i przez ponad 40 lat przechowywał go u siebie hm. Stanisław Przybysławski - ostatni komendant Hufca Kieleckiego. W okresie jego przechowywania sztandar trzy razy ujrzał światło dzienne. Był wykorzystywany w Katedrze Kieleckiej w czasie mszy żałobnych odprawianych w intencji odchodzących "na wieczną wartę" komendantów.
10 listopada 1992 roku w przeddzień Święta Niepodległości sztandar przekazany został w depozyt Dyrekcji Liceum Ekonomicznego w Kielcach. Po 45 latach od poświęcenia sztandaru członkowie historycznego pocztu sztandarowego druhowie hm. Edward Szczęśniak, phm. Ryszard Nowaczek i Józef Kolasiński wprowadzili sztandar i przekazali Go młodemu pokoleniu harcerzy.
Obecnie sztandar przechowywany jest w szklanej gablocie w gabinecie dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych im.Mikołaja Kopernika.Stanowi tło prowadzonych w gabinecie lekcji wychowania obywatelskiego.
Do końca życia brał udział w rozwoju szkoły, uczestniczył w jej rozwoju, wspomagał finansowo i przekazywał młodzieży i nauczycielom swoją wiedzę i doświadczenie.
Przekazał testamentem szkole, którą ukończył, mieszczącej przy ul. Kopernika 8 (aktualna nazwa Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika) swoją posesję przy ul. Kopernika 6 z przeznaczeniem na bibliotekę. W dniu 27 kwietnia 1991 r. Rada Pedagogiczna, której przewodniczył ówczesny dyrektor szkoły Eugeniusz Kot podjęła decyzję, aby biblioteka szkolna została przeniesiona do budynku obok szkoły i nadano jej imię fundatora Bernarda Urbańskiego. W decyzj Rady Pedagogicznej widnieje mapis "Bernard Urbański pozostaje w naszej pamięci jako wielki przuyjaziel młodzieży i mecenas szkoły, harcerz i patriota, dawny Kielczanin i uczciwy człowiek".
Bernard Urbański napisał dwa listy do Jana Pawła II. Pierwszy list to opis wizji, jaką autor miał doświadczyć 17.04.1978 r. podczas Mszy św. z udziałem Kard. Karola Wojtyły w Kielcach, zapowiadającej wybór na papieża, a także spotkania z biskupem kieleckim J. Jaroszewiczem, podczas którego autor poinformował go o tym. Drugi z listów to życzenia świąteczne na Boże Narodzenie 1978 r., na które autor otrzymał odpowiedź od Jana Pawła II.

Zdjęcia
Płock
Defilada harcerzy, prowadzi Bernard Urbański

Płock
Sztandar 6 Drużyny Harcerzy im. Stefana Żeromskiego

Płock
Kopernika 6

Piśmiennictwo
  1. https://kopernik.kielce.eu/historia-szkoly
  2. http://cech.kielce.com/phocadownload/400lecie_rzeznikow_w_kielcach_1606-2006.pdf
  3. https://jp2online.pl/obiekt/urbanski-bernard-list-do-ks-adama-bonieckiego-z-17-04-1979-r;T2JqZWN0Ojc5NzI=
  4. Informacje przekazane przez p. Katarzynę Skowron z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach