Grób Władysława Domagały

Kielce class=

Płock
Kwatera GA9 Rząd 8 Grób 9

Władysław Jan Domagała (ur. 6 maja 1923 w Korytnicy, zm. 20 kwietnia 2013). Harcmistrz, był nauczycielem i poetą.
Od wczesnego dzieciństwa mieszkał w Kielcach.
Podczas okupacji uczęszczał na tajne komplety i pracował jako robotnik w Hucie „Ludwików". Był żołnierzem AK ps. „Leśniak".
Po wojnie pracował jako nauczyciel szkoły podstawowej w powiecie włoszczowskim, po czym przeniósł się do Kielc i związał na dłużej z Dyrekcją Okręgową Szkolnictwa Zawodowego.
Był członkiem Kręgu „Łysica-Jodła” w hufcu Kielce-miasto.
Debiutował w 1997 roku w miesięczniku „Przemiany" tomem wierszy „Bądź zawsze”. Utwory poetyckie publikował w prasie lokalnej oraz ogólnopolskiej. Jego wiersze ukazywały się też w „Słowie Ludu" „Zielonym Sztandarze" „Chłopskiej Drodze" „Rzeczpospolitej" „Plotkarce". Do kilku muzykę skomponował kielczanin Henryk Morys.
Będąc na emeryturze, poświęcał czas własnej twórczości lirycznej i satyrycznej. W 1997 r. kielecka Oficyna Scriptum wydała jego pierwszy poetycki zbiorek "Bądź zawsze".
W 2015 roku ukazały się dwa pośmiertne zbiory W. J. Domagały: „Rozkoszne manowce” (fraszki) i „Gościńcem losu” (utwory liryczne), które przygotowała do wydania wdowa Maria Domagała.

Piśmiennictwo
  1. https://echodnia.eu/swietokrzyskie/odeszli-od-nas-zostali-w-pamieci-wspominamy-zasluzone-osoby-z-calego-regionu-swietokrzyskiego/ar/c3-8728473
  2. http://pik.kielce.pl/ludzie-kultury/literatura/domagala-wladyslaw-jan.html