Grób Władysława Pietrzykowskiego

Kielce class=

Płock
Sektor 1C Rząd 4 Numer
Położenie grobu na mapie jest przybliżone.

Władysław Pietrzykowski ps. „Topór”, „Radwan”, „Longin”, „Drewicz”, „Orlik” (ur. 1908, zm. 8 marca 1980).
W czasie nauki w szkole powszechnej nr 1 wstąpił do 3 Kieleckiej Drużyny Harcerskiej. Od 1922 r. należał do 4 Kieleckiej Drużyny Rzemieślniczej Harcerzy, w której pełnił funkcję zastępowego.
We wrześniu 1939 r. walczył w obronie Warszawy w 1 Baonie Strzelców Podkarpackich. 29 września dostał się do niewoli niemieckiej, z której udało mu się uciec.
Po powrocie do Kielc rozpoczął działalność w konspiracji. W październiku 1939 r. utworzył Tajną Organizację Wojskową, do której pozyskał członków Związku Strzeleckiego oraz harcerzy. Stanął na jej czele pod pseudonimem „Orlik”.
W grudniu 1939 r. wraz z całą grupą wszedł w skład Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). Początkowo kierował wywiadem wojskowym na terenie obwodu sandomierskiego. W konspiracji używał pseudonimów: „Topór”, „Longin”, „Drewicz”, „Radwan”. Brał udział w akcjach zbrojnych m.in. 12 marca 1943 r. wspólnie z „Jędrusiami” w rozbiciu więzienia w Opatowie. Od czerwca 1943 r. do stycznia 1944 r. był szefem wywiadu w obwodzie opatowskim. W lutym 1944 r. objął dowództwo w oddziale partyzanckim AK „Barwy Białe”. W czerwcu 1944 r. został skierowany na Przyczółek Baranowski, gdzie prowadził wywiad. Pracował w sekcji wywiadowczo-rozpoznawczej 2 Dywizji Piechoty AK. Brał udział w akcji „Burza” i „Zemsta”. Do końca wojny działał na terenie powiatu włoszczowskiego.
W latach 1946-1956 przebywał w Anglii, gdzie pracował zawodowo i ukończył szkołę średnią.
Po powrocie do kraju pracował na terenie województwa opolskiego, a następnie przeniósł się do Kielc. Początkowo podjął pracę w spółdzielniach „Gryz”, a następnie „Kopaliny Mineralne”.
W Kielcach aktywnie działał społecznie w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Przez ponad 20 lat pełnił funkcję sekretarza Okręgowej Komisji Opieki nad Zabytkami.
Czterokrotnie otrzymał Krzyż Walecznych.

Piśmiennictwo
  1. https://ompio.pl/wiezniowie/pietrzykowski-wladyslaw/