Grób Edwarda Meissnera

Kielce class=

Płock
Kwatera Ewangelicko Augsburska
Położenie grobu na mapie jest przybliżone.

Edward Aleksander Meissner (ur. 19 czerwca 1902, zm. 1 lutego 1957 - ekonomista, harcerz, oficer WP, działacz społeczny, wieloletni prezes Okręgu Kieleckiego Polskiego Czerwonego Krzyża).
Uczeń i absolwent Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Kielcach w 1923 r., student i absolwent w 1928 r. Wyższej Szkoły Handlowej (obecnie SGH) w Warszawie. Podczas studiów członek Zarządu Koła Ekonomistów Studentów WSH w 1926 r. (kier. Wydziałem Informacyjnym). Założyciel korporacji studenckiej K! Vigintia.
Podczas walk o niepodległość w 1918 r. brał udział w rozbrajaniu Niemców, następnie w 1920 r. zorganizował i dowodził Kompanią Harcerską (złożoną z nieletnich harcerzy) w Kielcach, która pełniła funkcje wartownicze i łącznikowe podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Po studiach odbył służbę wojskową w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty w Gródku Jagiellońskim w 1929 r., oficer WP – od 1932 r. ppor. rez. piech. 4 pp Leg.
Po studiach rozpoczął pracę w Szkole Handlowej w Kielcach, a następnie wieloletnią pracę w Polskim Czerwonym Krzyżu.
Należał do władz Koła Harcerzy z Czasów Walk o Niepodległość w Kielcach (członek władz).
Uczestnik wojny obronnej 1939 roku w macierzystym 4 pp Leg., walczył w rejonie Gór Świętokrzyskich. Po rozbiciu jednostki w cywilnym ubraniu powrócił do rodzinnych Kielc.
Mimo presji władz niemieckich odmówił podpisania volkslisty. Żołnierz Szarych Szeregów (dostarczał konspiracji leki i środki opatrunkowe). Podczas okupacji niemieckiej z ramienia PCK organizował pomoc dla bezdomnych i sierot, zajmował się poszukiwaniem zaginionych, otaczaniem opieką jeńców wojennych oraz ich rodzin, zwłaszcza w roku 1944/45 po Powstaniu Warszawskim zapewniając wysiedlonym Warszawiakom w Kielcach podstawy bytowe, jak noclegi, żywność i ubrania.
Po zakończeniu II Wojny Światowej kontynuował swą pracę w PCK, obejmując stanowisko Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PCK, organizował oświatę sanitarną, domy dziecka dla sierot wojennych na Wiśniówce i w Busku, stacje pogotowia ratunkowego w Kielcach.
Był wielokrotnie przesłuchiwany i szykanowany przez UB, prawdopodobnie przyczyniło się to do jego przedwczesnej śmierci.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” oraz Odznaką Honorową PCK I stopnia.
W roku 1987 z inicjatywy Zarządu Wojew. PCK i Komendy Chorągwi ZHP w Kielcach na ścianie domu przy ulicy Sienkiewicza, w którym mieszkał i znajdowała się siedziba Oddziału Wojewódzkiego PCK, ufundowano poświęconą mu tablice pamiątkową.
Kielce class=

Od 1990 r. jedna z ulic w Kielcach nosi nazwę Edwarda Meissnera.

  1. https://www.facebook.com/korporant/posts/7748136715211705/