Jan Kordulski

Kordulski

Syn Aleksandra i Stefanii z domu Celińskiej, urodził się w Warszawie 9 grudnia 1922 roku. Wraz z siostrą Elżietą (ur. 22 października 1912 w Ożarowie) był wychowywany przez matkę.

Okres przed wojną

W latach 1930-1939 był uczniem szkoły Wojciecha Górskiego. Tam wstąpił do 25. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Stanisława Żółkiewskiego i aktywnie uczestniczył w jej działaniach, jeżdżąc na obozy i zdobywając sprawności fizyczne; przed wybuchem wojny został opiekunem zuchów.
Wojna w 1938 roku zaskoczyła go przy promocji do II klasy kicealnej, Mieszkał wtedy z siostrą i matką w tym samym domu przt Gdańskiej 2, w tym samym domu, co "Jeremi" i Ryszard Hoffman "Rysiek"

Okres wojny

Do konspiracji przystąpił w 1940 roku, przyjął pseudonim "Żbik". Był jednym ze współtwórców żoliborskiego PET-u (była to mała liczebnie organizacja młodzieży szkolnej, początkowo miała za cel samokształcenie w ramach tajnego nauczania. Od wejścia w skład Szarych Szeregów w 1940 r. podjęła działania w zakresie „małego sabotażu". Wywodzili się z niej najlepsi ludzie, kierowani m.in. do Grup Szturmowych) i wraz z całą grupą jej członków wszedł do Szarych Szeregów.
W 1942 roku stał się żołnierzem Grup Szturmowych - Hufiec „Centrum" (CR) drużyna CR-500 kryptonim „PET". 1 sierpnia 1943 roku przeszedł do kompanii „Agat" Kedywu Komendy Głównej AK. Tam dowodził plutonem gospodarczym, następnie 3. drużyną 1. plutonu. W wyniku kolejnej reorganizacji i aresztowania łączniczki w maju 1944, na bazie kompanii "Agat" utworzony został batalion „Parasol”, którego dowódcą pozostał awansowany do stopnia majora Adam Borys.
Jego akcje bojowe: Po kilku tygodniach rekonwalescencji, mimo że był inwalidą, wrócił do oddziału. W lipcu 1944 roku otrzymał przydział w Kedywie KG AK Zgrupowanie „Radosław" - batalion „Parasol" 1. kompania - kwatermistrzostwo - główny intendent.
Był kapralem podchorążym, we wrześniu 1944 roku awansował do stopnia: plutonowy podchorąży.
W Powstaniu Warszawskim przeszedł szlak bojowy: Wola Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków.
We wrześniu 1944 roku został ranny na ulicy Okrąg 2. Z Warszawy wyszedł z ludnością cywilną.
Jego siostra Elżbieta Kordulska-Górecka-Dybowska ps. "Maryś" dołączyła do 1 kompanii 15 sierpnia na Staryn Mieście.

Okres po wojnie

Ukończył studia ekonomiczne, uzyskując tytuł magistra.
Zmarł 16 sierpnia 1988 roku.

Zdjęcia

Kordulski
Grób Jana Kordulskiego na Cmentarzu Katolickim w Sopocie,
lokalizacja D2 - 14 - 7
Pomnik nagrobny sfinansowało miasto Sopot według wzoru, jaki został ustalony dla żołnierzy AK pochowanych na AK-owskiej kwaterze na cmentarzu Komunalnym

Kordulski
Poprzednia postać grobu

Kordulski
Warta wystawiona przez harcerzy przy grobie Jana Kordulskiego 1 lutego 2017 - w rocznicę akcji na Kutscherę

Kordulski
Nauczyciel Waldemar Stopczyński z uczniami Gdańskiego Gimnazjum Astronomicznego przy grobie Jana Kordulskiego

Piśmiennictwo

  1. In memoriam żołnierzy Armii Krajowej, Gdańsk - Sopot 2018
  2. Piotr Stachiewicz "PARASOL" Instytut Wydawniczy PAX 1984
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_w_Celestynowie

•  Turystyczny Przewodnik Edukacyjny "Armia Krajowa w Sopocie"