Mieczysław Szpakowski

Szpakowski
kpt. marynarki Mieczysław Szpakowski

Mieczysław Stanisław Szpakowski urodził się w rodzinie robotniczej 15 kwietnia 1917 roku w Łańcucie, a zmarł 24 lipca 2004 roku w Kingston w Kanadzie. Syn Józefa Szpakowskiego i Marianny z domu Rejman.

Okres przed wojną

Szkole podstawową i średnią ukończył w Łańcucie, maturę uzyskał w 1936 roku. Po maturze studiował zaocznie prawo na Wydziale Prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie od 1936 roku do 1938 roku. W 1937 roku był zatrudniony jako pracownik fizyczny w tartaku w Łańcucie. W 1936 roku wstąpił do Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", jako zawodnik grał w drużynach piłki siatkowej i pingpongowej

Okres wojny

Od grudnia 1939 roku był członkiem Organizacji Bojowej Stronnictwa Demokratycznego 'Związek Odwetu", współdziałającą z "Komendą Obrońców Polski". Po rozbiciu przez Gestapo siatki łączności był członkiem ZWZ/AK, najpierw jako łącznik. Przewoził korespondencję konspiracyjną oraz konwojował przerzuty broni i granatów z Rzeszowa do Łańcuta.
Przed Wielkanocą 1941 roku uczestniczył z bronią w ręku w odbiciu więźniów politycznych z posterunku żandarmerii i Gestapo, wzmocnionych oddziałem Wermachtu, znajdującym się w Żołyni.
W 1942 roku na terenie Łańcuta w stopniu kaprala podchorążego, ukończył 6 miesięczny kurs podchorążych, po czym pełnił funkcję dowódcy drużyny.
Od 1943 roku pełnił służbę w oddziale dywersyjnym "Hubert" z pseudonimem "Szpada", dowodzonym przez por. Czesława Szurmiaka ps. "Burza" - oficera dywersji ośrodka „Kiejstut” Obwodu AK Łańcut. Brał udział w akcji na posterunek żandarmerii w Sieniawie, po której wyniósł przez tereny zamieszkałe przez wrogo nastawioną ludność ukraińską, kolegę rannego w kostkę - później została ona amputowana, ale kolega przeżył. Uczestniczył także w akcjach zdobywania broni i amunicji ze składów w Sarzynie i z transportów kolejowych.
W sierpniu 1944 roku zakończył działalność konspiracyjną.
W latach 1940-44 był organizatorem w Łańcucie tajnego nauczania młodzieży gimnazjalnej.

Okres po wojnie

W 1944 roku rozpoczął pracę Na Polskich Kolejach Państwowych, początkowo jako kasjer biletowo-bagażowy w Łańcucie i Rzeszowie, a po ukończeniu kursu jako podreferendarz. W 1946 roku ukończył IV rok prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra prawa i prawo ubiegania się o stopień doktorskio, po zdaniu czterech egzamnów rocznych:
  1. Prawo rzymskie, Teoria prawa, Historia prawa polskiego i Historia prawa na zachodzie Eiropy
  2. Prawo kościelne, Ekonomia polityczna, Prawo polityczne i Prawo narodów
  3. Skarbowiść i prawo skarbowe, Nauka administracji i prawo administracyjne, Statystyka, Prawo i postępowanie karne i Filozofia prawa
  4. Prawo cywilne, Postępowanie sądowo-cywilne, Prawo handlowe i wekslowe i Prawo międzynarodowe prywatne.
3 sierpnia 1947 roku został zmobilizowany w stopniu podporucznika i skierowany do służby w Prokuraturze Śląskiego Okresu Wojskowego we Wrocławiu.
W roku 1953 roku w stopniu usunięty z wojska za członkostwo w Armii Krajowej. Podjął pracę jako kierownik Sekcji Planowania w .Wojskowym Biurze Projektów Budowlanych we Wrocławiu i w Poznaniu.
Powtórnie wcielony w styczniu 1958 roku i wyznaczony na stanowisko w Prokuraturze Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1964 roku przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni.
W 1973 roku zwolniony z zawodowej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, w stopniu komandora porucznika.
W kolejnych latach pracował, jako adwokat i obrońca wojskowy.
Jeździł z Biskupem Gocłowskim śladami "ścieżek zdrowia" z paczkami, które przygotowywała żona.
30 marca 1982 był jednym z 7 obrońców na rozprawie przed Sądem Marynarki Wojennym przeciwko 7 członkom Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Centrum Techniki Wytwarzania Przemysłu Okrętowego w Zarządzie Portu Gdańsk, który został zmilitaryzowany - za zorganizowanie strajku 14 grudnia 1881 roku i kierowanie nim.
Zmarł w Kanadzie 24 lipca 2004 roku podczas odwiedzin córek tam osiadłych. Urna z jego prochami została złożona w grobie na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. w Kwaterze Armii Krajowej, 28 lipca 2005 roku.

Odznaczenia

W kolejności chronologicznej:

Rodzina

Był mężem Ireny Barbary, z którą miał dwie córki: Barbarę i Ewę.

Zainteresowania

Był zamiłowanym hodowcą gołębi pocztowych - miał ich około 200. Trzy gołębie zostały wywiezione do Watykanu i poświęcone przez Papieża Jana Pawła II Jeden z tych gołębi po wypuszczeniu usiadł na głowie Papieża, potem odleciał i wrócił do Polski, trafił do swojego gołębnika. Na skutek ciągłego przebywanie z gołębiami zachorował i musiał zrezygnować z dalszego ich hodowania. Zaczął wtedy fotografować i wrócił do gry w tenisa.

Informacja o śmierci

Mr. Mieczyslaw Stanislaw Szpakowski April 15, 1917 - July 24, 2004 Funeral arrangements by Gordon F Tompkins Funeral Homes (Township Chapel) (retired Colonel with the Polish Naval forces- lawyer and judge with law services , veteran of W.W. II ) Peacefully, at the Kingston General Hospital, with his family by his side, on Saturday, July 24, 2004 in his 88th year. Mieczyslaw Stanislaw Szpakowski beloved husband of Irena Barbara Szpakowska. Loving father of Barbara Abramczuk and her husband Jarek and son Gregory, and Eva Zawadzki and her husband Jacek and son Kuba. Dearly remembered by his relatives and friends in Poland. Friends are invited to the Mass of Christian Burial in St. James' Chapel at St. Mary's Cathedral on Wednesday, July 28, 2004 at 6:00 p.m. followed by cremation, with the interment of the urn at a later date in Poland. In lieu of flowers memorial donations to Canadian Cancer Society would be greatly appreciated. In the care of Gordon F. Tompkins Funeral Homes, Township Chapel, 613-546-5150. Relatives and friends are invited to sign the Book of Condolences at www.gftompkins-township.ca He will be in Our hearts forever. https://www.genealogiequebec.com/necro/canada/canada/ebitiaries/334536/SZPAKOWSKI-Mieczyslaw-Stanislaw/avis-de-deces

Zdjęcia

Szpakowski
Mieczysław Szpakowski w todze prawniczej

Szpakowski
Zaświadczenie kombatanckie Mieczysława Szpakowskiego

Szpakowski
Dyplom nadania medalu "Gdynia Wdzięczna Za Czynne Zainteresowanie Sprawami Naszego Nadmorskiego Grodu"

Szpakowski
Z ukochanym gołąbkiem

Szpakowski
W gołębniku z wnukiem

Szpakowski
Z żoną i wnukiem

Szpakowski
Z córkami i wnukami

Szpakowski
Z wnukiem na pikniku

Szpakowski
W oczekiwaniu na kolację

Szpakowski
Grób Mieczysława Szpakowskiego na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie, lokalizacja AK - 1 - 26

Szpakowski
Grób por. Czesława Szurmiaka ps. "Burza", dowódcy oddziału "Hubert" w którym walczył Mieczysław Szpakowski
Cmentarz parafii p.w. św. Jana Vianneya przy ul. Szczawnickiej /Lutyckiej, cmentarz zwany też Sołackim
kwatera: św.Łazarza rząd 1 miejsce 36
https://pl.billiongraves.com/grave/Czes%C5%82aw-Szurmiak/25438514

Piśmiennictwo

  1. Informacje przekazane przez żonę
  2. http://www.encysol.pl/wiki/TL-1982/03
  3. http://13grudnia.org.pl/kalendarium_stanu_wojennego?page=2

•  Turystyczny Przewodnik Edukacyjny "Armia Krajowa w Sopocie"