Jan Jokiel

Jokiel

Jan Jokiel vel Karol Dawidek, pseud.: „Ligota”, „Jur” (ur. 28 lipca 1906 w Łodzi, zm. 10 czerwca 1996 w Sopocie) – oficer Wojska Polskiego, Polskich Sił na Zachodzie i Armii Krajowej, major lotnictwa, cichociemny, kuzyn pilota Jana Daszewskiego. Był synem Kazimierza i Jadwigi z domu Gryżewskiej.

Okres przed wojną

Jan Jokiel ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Warszawie oraz Centrum Szkolenia Lotniczego w Dęblinie, posiadał stopień podporucznika.

Okres wojny

We wrześniu 1939 roku był przydzielony początkowo do 4 pułku lotniczego, a następnie do Armii „Poznań”. Od około 9 września był ewakuowany w kierunku Rumunii, 19 września przekroczył granicę polsko-rumuńską. W październiku 1939 roku znalazł się we Francji, gdzie został skierowany do Polskich Sił Powietrznych w Lyonie.
Od lipca 1940 roku, ze względu na biegłą znajomość języka angielskiego służył jako oficer taktyczny (ang. intelligence officer) w dywizjonie 302. Jako tłumacz angielskich tekstów technicznych był w tym okresie częstym gościem w dywizjonie 303, gdzie jako fotograf hobbysta wykonał wiele pamiątkowych fotografii (w tym najsłynniejsze zdjęcia polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię). Następnie był szkolony w polskiej szkole wywiadu (pod kamuflażem Oficerskiego Kursu Doskonalenia Oficerów Administracji).
W maju 1941 r. zaproponowano mu powrót do kraju, na którą przystał bez namysłu. Po przeszkoleniu konspiracyjnym w wywiadzie został zaprzysiężony 13 stycznia 1942 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza.
Został zrzucony jako cichociemny w operacji "Belt" w nocy 30/31 III 1942, dowódca kpt. naw. Antoni Voelnagel.
Razem z nim zostali zrzuceni: Zrzut miał odbyć się 8 km na północny wschód od Końskich. Pomyłkowo dokonano go 6 km na zachód od czuwającej placówki „Kopyto”, w pobliżu dobrze oświetlonego obozu jenieckiego w Baryczy.
Jokiel wylądował na sośnie oddalonej zaledwie kilkadziesiąt metrów od drutów okalających obóz. Nad ranem skoczkowie skontaktowali się z placówką odbiorczą. Po skoku Jokiel otrzymał przydział do Wydziału Lotnictwa Oddziału III Operacyjnego Komendy Głównej AK jako kierownik referatu.
Od kwietnia 1943 roku do lipca 1944 roku pracował w Oddziale II Informacyjno-Wywiadowczym jako referent lotniczy w biurze studiów (jednocześnie pracował na lotnisku „Okęcie” pod nazwiskiem Karol Dawidek). Przed Powstaniem Warszawskim został przydzielony do Bazy Lotniczej „Okęcie”.
Po wybuchu Powstania Warszawskiego brał udział w nieudanej próbie opanowania lotniska „Okęcie”. Do 8 sierpnia walczył na Ochocie. Został wywieziony z Warszawy przez Niemców razem z ludnością cywilną do obozu przejściowego w Pruszkowie.
Po ucieczce z obozu początkowo osiedlił się w Poznaniu.

Okres po wojnie

W połowie 1945 roku przyjechał do Sopotu.
Wojenne losy Jana Jokiela przyciągały uwagę Urzędu Bezpieczeństwa, założono podsłuch w jego mieszkaniu. Nie dano mu pracować zgodnie ze zdobytym wykształceniem. Początkowo był inspektorem d/s UNRRA w Ministerstwie Rolnictwa, od 1950 pracował w Centrali Rybnej. Uzyskał stopień magistra ichtiologii w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie.Był pomysłodawcą i budowniczym Rybackiego Ośrodka Doświadczalnego w Oliwie. Był wykładowcą w Państwowej Szkole Rybołóstwa w Gdyni.
Opublikował kilka prac z zakresu rybołówstwa. Opisał swoje wojenne doświadczenia w książkach: Udział Polaków w Bitwie o Anglię (1968/1972) i Wróciłem najkrótszą drogą (1990).
W wolnej Rzeczypospolitej współtworzył Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Jego żona Zofia przez kilka lat pełniła funkcję prezesa sopockiego koła ŚZŻAK.
Zmarł w 1996 roku. Został pochowany na Cmentarzu Katolickim w Sopocie obok matki, łączniczki AK.

Odznaczenia


Życie rodzinne

Miał brata Franciszka. Ożenił się w 1945 roku z Zofią Maringe (ur. w 1919 roku), której stryjem był Leonard Witold Maringe. Jan i Zofia mieli 2 dzieci: Tomasza (ur. w 1946 roku) i Hannę (ur. w 1954 roku) zamężną Falkowską.

Wspomnienia Jana Jokiela


Zdjęcia

Jokiel
Zofia Jokiel, żona Jana Jokiela

Jokiel

Jokiel

Jokiel
Tablica upamiętniająca por. Jana Jokiela na sopockiej Kwaterze Armii Krajowej http://naszemiasto.pl/artykul/cichociemni-z-sopotu-1,4492512,artgal,t,id,tm.html

Jokiel
Pogrzeb Zofii Jokiel, żony Jana Jokiela

Jokiel
Grób Jana i Zofii Jokiel na cmentarzu katolickim w Sopocie,
lokalizacja C4 - 23 - 18

Piśmiennictwo

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Jokiel
  2. http://naszemiasto.pl/artykul/cichociemni-z-sopotu-1,4492512,artgal,t,id,tm.html
  3. https://www.samoloty.pl/wszystkie-aktualnosci/18025-jan-jokiel

•  Turystyczny Przewodnik Edukacyjny "Armia Krajowa w Sopocie"