Tadeusz Tarnawski

Tarnawski

Ur. 18 marca 1926 we Lwowie, zm. 17 marca 2011 w Sopocie, żołnierz lwowskiego okręgu AK, mgr inżynier, wykładowca akademicki.

Okres wojny

W Armii Krajowej służył od grudnia 1943 r. do stycznia 1945 r. pod pseudonimem "Piórko", początkowo w oddziale radiowym „Opacz" Komendy AK Ziem Południowo-Wschodnich, pod dowództwem por. Romana Wiszniowskiego ps. "Irys", składającym się z czterech patroli: „Echo”, „Sygnał”, „Tempo” i IV dowodzonego przez kpt. Schmidta „Szczęsnego”. Od grudnia 1943 do maja 1944 r. szkolił się w radiotelegrafii i nasłuchu w plutonie „Wnuka", dowodzonym przez ppor. Edwarda Andrejko, gdzie instruktorem szkoleniowym była Halina Gottas ps. "Konwalia". Następnie służył w plutonie radiotelegrafistów „Eter" dowodzonym przez st. sierż, E. Stebelskiego. Po „wpadce" radiostacji w Zimnej Wodzie (5.07.1944), otrzymał rozkaz wyjazdu ze Lwowa w Gorce, do oddziału leśnego AK, którym dowodził mjr Adam Stabrawa ps. „Borowy". Był łącznikiem z punktem kontaktowym na Lubaniu (rejon Czorsztyna, Krościenka). Brał udział w wypadach na słowackie strażnice graniczne w celu zdobycia broni.

Okres po wojnie

Z Gorców nie wrócił do rodzinnego Lwowa, wyjechał do Sopotu, za sprawą swojego stryja matematyka Eustachego Tarnawskiego.
Maturę zdał w liceum w Sopocie, potem studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. W latach 1952-1974 był wykładowcą na swoim macierzystym Wydziale w katedrze Mechaniki Budowli.
Natępnie pełnił funkcję naczelnego inżyniera w Zakładzie Badań Zjednoczenia Budownictwa oraz w Biurach Projektów „Miastoprojekt - Gdańsk” i „Inwestprojekt - Sopot”. Był rzeczoznawcą konstrukcji budowlanych, autorem licznych prac badawczych, projektów i ekspertyz.
Był aktywnym członkiem Koła Sopot Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (zarejestrowany na dzień 30 czerwca 1998 roku pod numerem 252 na 293 członków): Poza tym: Awanse Zmarł 17 marca 2011 w Sopocie w przeddzień swoich 85. urodzin. Msza św. żałobna została odprawiona w kościele pw. św. Bernarda w Sopocie przy ul. Abrahama. Pochowany na cmentarzu katolickim w Sopocie.

Ordery i odznaczenia


Rodzina


Zdjęcia

Tarnawski
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła Sopot
Urzad Miasta Sopotu 13 lutego 1998 roku
Od lewej: J.Grzywacz, L. Torliński, M. Olszańska, A. Przysiężny, T. Urbanowa, T. Tarnawski i G, Sztobryn

Tarnawski

Tarnawski
Grób Tadeusza Tarnawskiego na Cmentarzu Katolickim w Sopocie sektor F1, nr rzędu 3, nr grobu 29

Piśmiennictwo

  1. Biogramy i wspomnienia pokolenia Kolumbów
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Tarnawski_(in%C5%BCynier)
  3. https://www.nekrologi.net/kondolencje/tadeusz-tarnawski/8881525

•  Wróć do Przewodnika

•  Turystyczny Przewodnik Edukacyjny "Armia Krajowa w Sopocie"