Łubieński Tomasz


Położenie grobu: Aleja Katakumbowa 54/55
Tomasz Andrzej Adam Łubieński herbu Pomian (ur. 24 grudnia 1784 w Szczytnikach, zm. 27 sierpnia 1870 w Warszawie) – szwoleżer, hrabia pruski, baron I Cesarstwa Francuskiego, generał, senator-kasztelan Królestwa Polskiego w 1829, ziemianin kaliski i przedsiębiorca.
Służbę wojskową rozpoczął w kawalerii narodowej w armii Rzeczpospolitej. W 1806 r. był zastępcą dowódcy warszawskiej gwardii honorowej witającej w stolicy Napoleona. Brał udział w kampanii 1806-1807 za co został odznaczony krzyżem kawalerskim Legii Honorowej. Mianowany następnie szefem szwadronu w 1 pułku szwoleżerów gwardii, walczył w Hiszpanii (m.in. pod Samosierrą) i został odznaczony Krzyżem Oficerskim Legii Honorowej. W kampanii 1809 r. walczył pod Essling i Wagram. W 1810 r. odznaczony Virtuti Militari i mianowany baronem cesarstwa.
Po mianowaniu dowódcą tworzonego 2 pułku ułanów nadwiślańskich (8 pułku lansjerów) walczył w kampanii 1812 r. m.in. nad Berezyną. W 1813 r. uczestniczył w bitwach pod Dreznem, Culm, Lipskiem i Hanau.W styczniu 1814 r. w Paryżu podał się do dymisji.
Do armii Królestwa Polskiego przyjęty w stopniu gen. mjr.
W 1829 r. mianowany senatorem-kasztelanem. Przeciwnik powstania listopadowego, był jednak w rządzie zastępcą ministra spraw wewnętrznych. Po rezygnacji z tej funkcji został dowódcą II korpusu kawalerii.
Po upadku Warszawy złożył dymisję i został odesłany w głąb Rosji. Przyjęty na audiencji przez Mikołaja I uzyskał ułaskawienie.
Brał czynny udział w życiu gospodarczym w kraju, był m.in. dyrektorem budowy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
W Warszawie był Łubieński członkiem wielu stowarzyszeń handlowych i gospodarczych.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Andrzej_%C5%81ubie%C5%84ski
- https://www.napoleon.org.pl/index.php/biografie/generalowie-ksiestwa-warszawskiego/372-lubienski-tomasz-andrzej-adam-1784-1870