Edigey Jerzy


Jerzy Edigey, właściwie Jerzy Waldemar Korycki (ur. 12 sierpnia 1913 w Klukowie, zm. 24 sierpnia 1983 w Kruszynie pod Częstochową – pisarz, adwokat i działacz społeczny pochodzenia tatarskiego.
Uczęszczał do gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie, które ukończył w 1931. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim (magister praw w 1936). Podczas studiów związał się z ruchem narodowym. Był członkiem Obozu Wielkiej Polski, a później Obozu Narodowo-Radykalnego, został jako jeden z pierwszych osadzony w Miejscu Odosobnienia w Berezie Kartuskiej.
Po uwolnieniu z Berezy związany był z Obozem Narodowo-Radykalnym ABC. Pracował jako aplikant adwokacki specjalizujący się w prawie handlowym, a także publikował w dzienniku „ABC”, gdzie m.in. był kierownikiem działu sportowego.
Po II wojnie światowej pracował okresowo w dziennikarstwie, został zwolniony ze względu na przeszłość polityczną.
Zatrudnił się jako trener wioślarstwa. Był zasłużonym działaczem sportowym oraz sędzią Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.
Od 1962 r. zajął się twórczością literacką, wydając ok. 50 powieści i opowiadań, co spowodowało, że stał się jednym z czołowych autorów tzw. polskiej powieści milicyjnej.
Był również autorem kilku powieści historyczno-przygodowych dla młodzieży.
Współpracował głównie z wydawnictwami „Iskry” w Warszawie i „Śląsk” w Katowicach. Trzy jego utwory (Baba-Jaga gubi trop, Wagon Pocztowy GM 38552 oraz Strzał na dancingu) posłużyły za podstawę scenariuszy odcinków popularnego serialu kryminalnego 07 zgłoś się (odpowiednio odc. 4, 11, 13). Jego powieści przełożono na siedemnaście języków obcych: przede wszystkim na słowacki, czeski, rosyjski, węgierski i niemiecki, a także na szwedzki, japoński, włoski, łotewski, gruziński i chiński, jak również: baszkirski, kazachski, azerski.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Edigey
- https://lubimyczytac.pl/autor/34619/jerzy-edigey
- https://kawiarnialiteracka.wordpress.com/2018/04/11/groby-polskich-pisarzy/