Grób Tadeusza Szulczewskiego

Kielce class=

Płock

Tadeusz Szulczewski (ur. 1927, zm. 12 kwietnia 1942 ) był harcerzem 13 drużyny Zawiszy. Uczestniczył w akcji małego sabotażu.
Jesienią w roku 1941 w lesie podczas ćwiczeń wraz ze starszym bratem Jerzym Kajetanem znalazł trzech jeńców radzieckich chorych na czerwonkę. Bracia zajęli się nimi. Umieścili ich w domu rodzinnym pod opieką matki Zofii Szulczewskiej na ulicy Królewskiej, obecnie Kajki 41/43 (tam, gdzie kanałek płynie pod ulicą), a po wyleczeniu zostali oni przekazani organizacji konspiracyjnej.
Tadeusz mimo młodego wieku uczestniczył, jako najmłodszy, w kursach anińskiej podchorążówki. Nakryte przez Niemców w lutym 1942 miejsce ich szkoleń na VIII Poprzecznej było świadkiem dramatycznych wydarzeń. Tu aresztowano część szkolących się i zabito dwie osoby: Leszka, uczestnika kursu i jego matkę Marię Kopalińską, która udzielała konspiracyjnego lokalu. Reszta członków kursu podchorążówki podzielona na dwie grupy uciekła; jedna zdołała dotrzeć na Saską Kępę a drugiej udało się ukryć się na wsi.
Tadeusz należał do tych, którzy po lodzie przez Wisłę dotarli do konspiracyjnego lokalu na Saskiej Kępie. Mieli być przerzuceni do Lwowa. Niestety zostali aresztowani i w dniu 29 lutego 1942 roku na miejscu ich przysięgi zostali rozstrzelani w lasku obok mostku na kanałku, naprzeciw Niemodlińskiej 48 w Aninie. Starszemu bratu Tadeusza, Jerzemu Kajetanowi (nie jest jasne, czy brał udział w szkoleniu, czy tylko ze względu na stopień pokrewieństwa musiał uciekać, udało się w okolicach Warki dotrwać do końca niemieckiej okupacji, a więc przez cztery lata).
12 kwietnia 1942 roku Niemcy rozstrzelali w Aninie 12 więźniów aresztu z ul. Daniłowiczowskiej. Wśród nich był 15 letnik harcerz Tadeusz Szulczewski. Grzebaniem zwłok zajęli się granatowi policjanci.
Po jakimś czasie, doszło do ekshumacji i przeniesienia zwłok na utworzony w pierwszych dniach wojny cmentarz przy ulicy Dębowej, dzisiaj mający nazwę Cmentarza Ofiar II Wojny Światowej.
W miejscu rozstrzelania znajduje się pamiątkowa tablica.


Kielce class=
Miejsce rozstrzelania

Kielce class=
Tabliczki w miejscu rozstrzelania

Piśmiennictwo
  1. https://www.facebook.com/109815100636333/posts/304632941154547/?locale=ms_MY
  2. http://gazetawawerska.pl/2021/10/01/krzyze-i-kapliczki-aninskie/
  3. https://patrzacnapomniki.blogspot.com/
  4. https://www.youtube.com/watch?v=pWkxmfDuKQc
  5. http://armiakrajowa.org.pl/tabliczki/268.html