German Anna

CER
CER
Położenie grobu: 3 - 4 - 8a

Anna Wiktoria German-Tucholska (ur. 14 lutego 1936 w Urgenczu, zm. 25 sierpnia 1982 w Warszawie) – polska piosenkarka i kompozytorka, aktorka, z wykształcenia geolog.
Jej matka Irma Berner była z pochodzenia Holenderką, urodziła się w rosyjskiej kolonii mennonitów na Kubaniu, skończyła Instytut Pedagogiczny w Odessie, pracowała na Ukrainie, następnie pojechała do rodziny w środkowej Azji, gdzie pracowała w szkole. Tam poznała swojego przyszłego męża Eugeniusza Germana, który urodził się w rodzinie ewangelickiego pastora. Po ślubie pojechali do Urgenczu w Uzbekistanie, gdzie urodziła się Anna. W 1937 roku NKWD aresztowało pod zarzutem szpiegostwa ojca Anny, w 1938 roku został rozstrzelany.
W 1946 roku Anna wyemigrowała z babcią i matką do Polski.
W 1955 ukończyła naukę w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu. W styczniu 1962 uzyskała tytuł magistra geologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Podczas studiów została dostrzeżona przez Bogusława Litwińca, na którego zaproszenie dołączyła jako wokalistka do prowadzonego przez niego Teatru „Kalambur”.
W marcu 1962 uzyskała uprawnienia estradowe od Komisji Weryfikacyjnej Ministerstwa Kultury i Sztuki, zdając państwowy egzamin.
Laureatka festiwali m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Była pierwszą Polką, która wystąpiła w San Remo. Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej (1966, 1969). Zdobywczyni złotej płyty za longplay Człowieczy los nagrany w 1970 roku.
Anna German miała fenomenalny talent lingwistyczny. Włosi nie wierzyli, że nie jest Włoszką, Niemcy uważali, że jest Niemką, Rosjanie, że Rosjanką, a Grecy, że na pewno Greczynką, bo jej piosenki pachną Akropolem.
Występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, CSRS oraz ZSRR. Śpiewała w siedmiu językach: polskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i po łacinie, wydała płyty w języku polskim, rosyjskim i włoskim.
Anna German była tak uwielbiana w ZSRR, że pewnego dnia, podczas trasy koncertowej zaproszono ją na Kreml i złożono kuszącą propozycję. Oferowano jej rosyjskie obywatelstwo, najwyższe stawki koncertowe, mieszkanie w Moskwie, daczę pod miastem i samochód. Byłaby tam dosłownie noszona na rękach, ale odmówiła. Powiedziała, że jej ojczyzną jest Polska i czuje się Polką.
W Rosji do dzisiaj działa Międzynarodowy Klub Wielbicieli Anny German. W Moskwie doczekała się również Złotej gwiazdy przed salą koncertową „Rosja”.
Imieniem i nazwiskiem Anny German nazwano asteroidę Annagerman, która krąży wokół Słońca, gdzieś między Marsem a Jowiszem.

CER
Anna German z rodzicami i babcią po kądzieli
Fotografia wykonana prawdopodobnie w atelier fotograficznym Chudajbergena Diewanowa. Urgencz, 1936 r.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/anna-german-walentynka-z-urgencza-182286

CER
ŻW nr 191 27.08.1982

CER
ŻW nr 192 28-29.08.1982

CER
ŻW nr 192 28-29.08.1982

Źródła:
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_German
  2. https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/2678948,anna-german-wychowaly-mnie-babcia-i-mama
Film
Człowieczy los
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=j6cCHuc3aOA
Mapki z położeniem grobu
Powazki StarePowazki Stare
https://warszawa.grobonet.com/grobonet/start.php?id=wyniki&name=GERMAN&submit=Szukaj