Bolesław Zajączkowski

Park Ocalałych
Park Ocalałych

Bolesław Zajączkowski (ur. 26.09.1923 roku w Łodzi, zm. 4 lipca 2007 w Łodzi).
Przed wybuchem wojny działał w 16 Łódzkiej Drużynie Harcerzy im. Kazimierza Puławskiego. W tym okresie utrwalił swoje zainteresowania historią kraju. Czynnie uczestniczył w Wojnie Obronnej 1939 roku pełniąc służbę przy sztabie Dowódcy Armii Łódź. Z większością łodzian wyruszył 6.09.39 roku bronić stolicy. Po powrocie z Warszawy działał w podziemnej organizacji Legion Wyzwolenia składającej się z harcerzy Bałut. Po wojnie pracownik łódzkiego ośrodka Telewizji Polskiej.
W 1981 roku przechodzi na emeryturę. Od tego czasu cały swój wolny czas poświęca na wyszukiwanie i utrwalenie historii Polski i Związku Harcerstwa Polskiego. W 1982 wstępuje do XIII Łódzkiej Drużyny Harcerskiej, obejmuje funkcję Przewodniczącego Komisji Historycznej Drużyny. Był głównym organizatorem obchodów 60-tej rocznicy powstania Drużyny. Przygotowanie wystawy historycznej Drużyny jest Jego pierwszym dziełem rozpoczynającym szereg inicjatyw i wystaw historycznych. Czynny instruktor Komisji Historycznej Komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP. Współtwórca Kręgów Instruktorskich im. Andrzeja Małkowskiego w 1980 roku, których celem było wprowadzenie przemian w ówczesnym ZHP. Współtwórca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej - organizacji, która postanowiła powrócić do tradycyjnych form pracy harcerskiej na drodze odłączenia się od struktur ZHP. Od 1985 roku rozpoczyna inicjowanie projektowana szeregu tablic pamiątkowych. Z powodu braku dostatecznych środków finansowych sam projektuje, wykonuje matryce i prototypy szeregu tablic.
Największym osiągnięciem Druha Bolesława jest geneza historyczna miejsca pamięci kilku tysięcy Polaków zamordowanych i pogrzebanych w zbiorowych mogiłach na terenie Cmentarza Żydowskiego przy ul. Brackiej. Tam też przy pomocy kilku przyjaciół wykonał pomnik z tablicą pamiątkową. Na zlecenie polonii amerykańskiej zaprojektował i wykonał tablicę pamiątkową poświęconą Harcerzom Polskim Zamordowanych W Obozach Koncentracyjnych - umieszczoną w obozie Mathausen. Matrycę w/w tablicy podarował Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Radogoszczu. Od dyrekcji tegoż muzeum otrzymał serdeczne podziękowanie za przygotowanie wystawy zorganizowanej na podstawie własnych zbiorów.
Pogrzeb odbył się na cmentarzu katolickim na Dołach przy ul. Smutnej w Łodzi 9 lipca 2007 roku. W ostatniej drodze towarzyszył sztandar w asyście hm. Pstrąga, hm. Tomaszwskiego, hm. Stalowego, H.O. Bobra i b. stop. Kornela Ławniczaka.

Zdjęcia
Getto Łódz
Bolesław Zajączkowski - drużynowy 16 ŁDH im. Kazimierza Pułaskiego
Plac Wolności 1945 rok

Getto Łódz
Pogrzeb Bolesława Zajączkowskiego

Piśmiennictwo
  1. http://www.stalowa.pl/serwer/honor.htm
  2. http://www.stalowa.pl/serwer/Foto07/Mech/index.htm
  3. https://www.youtube.com/watch?v=yAoF2bZXcjY