Anna Burdówna

Harcerze_Lodz
Harcerze_Lodz

Anna Burdówna (ur. 5 lipca 1911 roku w Łodzi, zm. 1 listopada 2010 roku w Łodzi) – nauczycielka w Polskiej Macierzy Szkolnej, harcerka. W latach 1940–1945 więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrück, nazywana „Aniołem z Ravensbrück”.
W wieku 12 lat wstąpiła do gimnazjalnej drużyny Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) im. Baśki Wołodyjowskiej. W 1932 roku założyła I Drużynę Harcerską w Konstantynowie (obecnie Konstantynów Łódzki). Po ukończeniu Szkoły Instruktorskiej otrzymała stopień podharcmistrzyni. Współpracowała z Referatem Zagranicznym Chorągwi Łódzkiej ZHP, a w latach 1937–1938 uczestniczyła w obozach letnich nad morzem dla dzieci Polonii Belgijskiej.
W 1938 roku podjęła pracę w Macierzy Szkolnej w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1938 roku podjęła pracę w Macierzy Szkolnej w Wolnym Mieście Gdańsku.
1 września 1939 roku została aresztowana i przewieziona do gdańskiego więzienia przy ul. Schießstange (obecnie ul. Kurkowa). Stamtąd skierowano ją na kilka tygodni do przymusowych prac polowych (kopanie ziemniaków) w majątku Wyszecino pod Wejherowem. Po wykopkach wróciła do gdańskiego więzienia.
10 kwietnia 1940 został umieszczona w obozie koncentracyjnym dla kobiet w Ravensbrück. Annie nadano numer 3048. Była jedną z pierwszych Polek w obozie Włączyła się w działalność konspiracyjną, wspierając między innym tajną drużynę harcerek starszych o kryptonimie „Mury”, powołaną do życia w listopadzie 1941 r., gdzie była funkcyjną w zastępie „Cegieł”. Pracując w obozowej kuchni przemycała razem z koleżankami dodatkową żywność i lekarstwa chorym ze szpitala obozowego. Co najmniej raz została za to ukarana pobytem w karcerze. W konspiracji prowadziła z więźniarkami lekcje historii, przekazywała informacje podsłuchane z niemieckiego radia. Podczas ewakuacji większości więźniarek, na polecenie konspiracyjnej organizacji Polek, została w obozie, opiekując się chorymi.
W sierpniu 1945 wróciła do rodzinnej Łodzi, gdzie opiekowała się rodzicami. Za niezłomną postawę w czasie wojny otrzymała od władz oświatowych mieszkanie na ul. Emilii Plater. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w łódzkich szkołach średnich, będąc również instruktorką ZHP.
13 maja 2009 roku Prezydent Miasta Łodzi Jerzy Kropiwnicki w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego wręczył Annie Burdównie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za bohaterską postawę w walce o zachowanie tożsamości narodowej, za działalność na rzecz kształtowania moralności i patriotycznej postawy polskiej młodzieży.

Zdjęcia
Getto Łódz
Uroczystości odsłonięcia pomnika w Ełganowie, poświęconego pamięci polskich nauczycieli Gdańskiej Macierzy Szkolnej zamordowanych przez hitlerowców
3 maja 2009 roku
Anna Burdówna pośrodku

Piśmiennictwo
  1. https://pruszczgdanski.naszemiasto.pl/wspomnienie-anna-burdowna-niezwykle-zycie-nauczycielki/ar/c1-3915436
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Burd%C3%B3wna
  3. https://web.archive.org/web/20071222012835/http://www.trabkiw.ug.gov.pl/mambo/index.php?option=com_content&task=view&id=338&Itemid=66
  4. https://nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,68682,Anna-Burd%C3%B3wna-nekrolog.html
  5. https://www.portalpomorza.pl/artykul/48,anna-burdowna-patronka-druzyny-harcerskiej