Stefania Mędrzak
Stefania Zofia Mędrzak z domu Leszczyńska (ur. 10 kwietnia 1928, zm. 20 lipca 1980).
Do wybuchu wojny mieszkała w Turku i Sieradzu. Początkowo uczęszczała do szkoły powszechnej w Sieradzu, a następnie w Warszawie do Szkoły Zofii Wołowskiej przy ul. Piusa XI (obecnie ul. Piękna).
W konspiracji od 1941/1942 roku. Przyrzeczenie harcerskie złożyła na ręce harcmistrza, harcmistrza, Ojca Tomasza Rostworowskiego. Uczestniczyła w "małym sabotażu".
Miejsce koncentracji na godzinę W był prawdopodobnie szpital polowy przy ul. Hożej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim.
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121). Po ucieczce z obozu przebywała wraz z rodziną u ciotki w Żakowicach koło Łodzi (powiat kutnowski), aż do zakończenia działań wojennych w styczniu 1945 r.
Po wojnie członkini Akademickiej Sodalicji Mariańskiej, działaczka Duszpasterstwa Akademickiego, instruktorka ZHP, kurator zawodowy Sądu dla Nieletnich w Łodzi.
Po wojnie została żoną Jana Mędrzaka.
W latach 70-tych zagrała epizodyczną rolę panny Oliver, piastunki Nel, w ekranizacji powieści "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, w reżyserii Władysława Ślesickiego. Jej syn Tomasz Mędrzak, wówczas uczeń IV klasy liceum zagrał główną postać Stasia Tarkowskiego.
Piśmiennictwo
- https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/stefania-leszczynska,33763.html